صلح و سازش در یک پرونده قتل

صلح و سازش در یک پرونده قتل
رضایت اولیای دم مهابادی به قاتل بدون هیچ چشم داشتی

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد، نشست مصالحه با حضور مسوولان شهرستان مهاباد، معتمدین و خانواده مقتول در مسجد سور(جامع ) مهاباد برگزار گردید.

طی مراسمی که در مسجد جامع شهرستان مهاباد برگزار شد، اولیای دم قاتل فرزندشان را که در یک سهل انگاری غیر عمد، پسر خانواده رابه قتل رسانده بود مورد عفو و بخشش خود قرار دادند.

ماموستا امامی امام جمعه شهرستان مهاباد بیان کرد: بخشش همان‌گونه که در قرآن کریم آمده بارها مورد تأکید خداوند منان واقع شده، و در دین مبین اسلام با آنکه حق قصاص تشریح و در پایان آیاتی که از قصاص خداوند صحبت فرمودند می فرماید بخشش و عفو بهتر است و در قرآن کریم آمده است که اگر دوست دارید خداوند شما را بیامورزد شما هم همدیگر را ببخشید.

میر علی زاده رئیس داد سرای نظامی ناحیه مهاباد افزود: در سال ۱۳۸۰ دو سرباز در اثر سهل انگاری که در حال تمیز کردن تفنگ خود بودند یکی از آنها در اثر شلیک گلوله به قتل می رسد و با بررسی و تحقیقات دادسرا نظر به قتل غیر عمد و در دیوان عالی کشور مورد بررسی قرار گرفت

میر علی زاده با بیان اینکه قاتل قادر به پرداخت دیه نبود بیان کرد: قاتل چندین سال در زندان بود و در نهایت، اظهاراتش مورد پذیرش قرارگرفت و در سال ۱۳۸۹در یک صانحه تصادف و دچار معلولیت اساسی شدند

در ادامه ماموستا عبدالسلام امامی ضمن تقدیر از کسانیکه برای این صلح و سازش تلاش کرده‌اند اظهار کرد: گذشت خانواده پهنایی از حق مسلم خود نشان از عطوفت و جوانمردی است و باید به الگویی برای سایر پرونده‌های دیگر تبدیل شود.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم افزود: در آیات الهی نیز تأکید ویژه‌ای بر صلح و سازش در جامعه شده و اقداماتی از این دست می‌تواند تأثیر بزرگی بر ارتقای صلح در جامعه داشته باشد.

وی اضافه کرد: با کمک فرماندار یک جلسه با خانواده اولیا دم انجام شد و اولیا دم با بزرگواری و بدون هیچ گونه چشم داشتی رضایت کامل دادند

میرعلی‌زاده رییس دادسرای نظامی شهرستان مهاباد در تشریح این حادثه اظهار کرد: در سال 1380 در یک پادگان نظامی ج . عباس پور بر اثر سهل انگاری و خلاس کردن اسلحه بصورت غیر عمد با شلیک گلوله به خالق پهنایی مرتکب قتل می‌شود.

وی افزود: بعد از برگزاری دادگاه، قاتل به 18 ماه حبس و پرداخت دیه محکوم می‌شود و بدلیل عدم توانایی تقاضای اعسار وی پذیرفته میشود.

میرعلی‌زاده تصریح کرد: خانواده پهنایی بدون هیچ چشم داشتی از حق خود گذشتند و به وی رضایت دادند.

ایرج شجاعی معاون استاندار وفرماندارویژه شهرستان  مهاباد نیز در ادامه اظهار کرد: صلح و سازش این پرونده امیدها را برای به سرانجام رسیدن چند پرونده دیگر زنده کرد.

وی ضمن تقدیر از بردباری و عزم بزرگ خانواده پهنایی افزود: خانواده اولیای دم با بخشش دیه فرزند خود درس مردانگی و بزرگی را به همه آموختند.

شجاعی با بیان اینکه خانواده فرد قاتل نیز از اقشار بسیار ضعیف و آسیب پذیر جامعه هستند اظهار کرد: خانواده پهنایی حتی از سوگند خوردن قاتل مبنی بر غیر عمد بودن این حادثه در راه رضای خدا گذشتند و بار دیگر بزرگی خود را برای همه به اثبات رساندند.

فرماندار مهاباد در پایان با اشاره به چندین محکوم به قصاص در این شهرستان اظهار کرد: امیدواریم  اولیای دم با گذشت از حق قانونی و شرعی خود فرهنگ ایثار و بزرگی را مانند همیشه ترویج و اشاعه نمایند.

خانواده مقتول مهابادی که نزدیک به 20 سال پیش فرزند خود را در یک حادثه غیرعمد از دست داده بودند قاتل تبریزی را بدون هیچ چشم داشتی بخشیدند.

پایان مراسم با دلجویی خانواده قاتل، مسوولان و معتمدین از اولیای دم همراه بود.