آغاز کوچ بهاره عشایر مهاباد

آغاز کوچ بهاره عشایر مهاباد
کوچ بهاره عشایر این شهرستان که به خاطر سرما و شیوع کرونا به تاخیر افتاده بود، از اوایل هفته جاری به مناطق ییلاقی آغاز شده است.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد : مدیرعامل تعاونی عشایر مهاباد گفت: کوچ بهاره عشایر این شهرستان که به خاطر سرما و شیوع کرونا به تاخیر افتاده بود، از اوایل هفته جاری به مناطق ییلاقی آغاز شده است.

یوسف فصاحت روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عشایر این شهرستان در این فصل دام‌های خود را به مناطق ییلاقی سهند در آذربایجان‌شرقی، شاهین‌دژ و مناطق ییلاقی مسیر سردشت و پیرانشهر از جمله «لندشیخان»، «سری‌میدان»، «کارگ‌وهه‌رمی»، «میدان استر» و «چونه» منتقل می‌کنند. 

وی اضافه کرد: عشایر این شهرستان هر سال در اواخر فروردین، کوچ خود را به مناطق ییلاقی داخل و خارج از استان شروع می‌کردند اما امسال به خاطر سرمای هوا و شیوع بیماری کرونا مجوز حمل دام برای انتقال دام‌ها به مناطق ییلاقی کمی با تاخیر و دیرتر از وقت معمول صادر شد.

وی افزود: عشایر بخشی از مسیر انتقال دام را تا مناطق ییلاقی با استفاده از کامیون و با اخذ مجوز از نهادهای مربوطه انجام می‌دهند و ادامه مسیر را از راه‌های روستایی و مراتع به سمت مناطق ییلاقی حرکت می‌کنند.

مدیرعامل تعاونی عشایر مهاباد با اشاره به اینکه مدت ماندگاری عشایر در مناطق ییلاقی متفاوت است گفت: عشایر حدود سه ماه را همراه دام‌های خود در این مناطق سپری می‌کنند و از ۱۵ شهریور هر سال دوباره به مناطق گرمسیری برمی‌گردند. 

«فصاحت» اظهار داشت: عشایر این شهرستان دارای ۲۳۵ هزار راس دام سبک و سنگین هستند که از این تعداد بیش از پنج هزار راس سنگین و بقیه نیز دام سبک را شامل می‌شود که سهم بزرگی در تولید گوشت و مواد لبنی در این شهرستان ایفا می‌کنند.

# نظر : 0