افزایش سه برابری استخراج مواد معدنی در مهاباد

افزایش سه برابری استخراج مواد معدنی در مهاباد
استخراج مواد معدنی در شهرستان مهاباد سه برابر شد.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد:  مسئول امور معادن شهرستان مهاباد گفت: نیمه نخست امسال 349 هزار و 900 تُن انواع مواد معدنی از معادن فعال این شهرستان استخراج شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال سه برابر افزایش داشته است.

آکو جوانمردی افزود: افزایش ظرفیت استخراج معادن فعال این شهرستان و فعال شدن چهار معدن غیرفعال موجب شده است استخراج مواد معدنی در شش ماه نخست امسال بیش از 210 هزار تن در مقایسه با  سال قبل افزایش یابد.

جوانمردی، با اشاره به اینکه 12 نوع ماده معدنی در این شهرستان استحصال می ‌شود،گفت: مهمترین و بیشترین سنگهای استخراج شده در این مدت شامل سنگ لاشه آهکی به میزان 156 هزار تن، سنگ‌ آهن با 92 هزار تن و سنگ پوکه معدنی با 18 هزار تن است.

وی، این شهرستان را یکی از قطبهای اصلی استخراج سنگ باریت در کشور دانست و افزود: نیمه نخست امسال ۱۲ هزار تن سنگ باریت که ماده مؤثر در صنعت نفت به شمار می‌رود، از معادن این شهرستان استخراج شد.

مسئول امور معادن شهرستان مهاباد، شمار معادن فعال این شهرستان را 35 مورد عنوان کرد و گفت: 24 معدن نیز به دلیل نبود بازار فروش، کاهش ساخت ‌و ساز و افزایش قیمت تمام شده مواد معدنی استخراج شده هم‌اکنون غیرفعال و 15 معدن نیز سلب صلاحیت شده است.

جوانمردی، با بیان اینکه هم ‌اکنون 18 واحد فناوری مواد معدنی در این شهرستان فعال است، افزود: در حال حاضر 40 درصد کل مواد معدنی استخراجی در این شهرستان فرآوری و بقیه به علت کمبود ماشین‌آلات به تبریز و اصفهان ارسال می ‌شود.

برخی از فرآورده ‌های معدنی این شهرستان از جمله سنگهای تزئینی، تراورتن، مرمریت و گرانیت به کشورهای همسایه از جمله ترکیه، افغانستان، عراق و جمهوری آذربایجان صادر می‌شود.

# نظر : 0