چهارمین جلسه کارگروه تنظیم بازار شهرستان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ؛ عارف خدرلو روز سه شنبه 19 مرداد 1400 در جلسه کارگروه تنظیم بازار این شهرستان که در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد اظهار داشت: برطرف شدن مشکلات کنونی کشور و بهبود وضعیت معیشتی مردم که از یکسو با شیوع کرونا و تحریم های اقتصادی مواجه شده و از سوی با خشکسالی و کاهش بارندگی درگیر است نیازمند برنامه ریزی دقیق، صحیح و اصولی، عزم و اراده، تلاش مضاعف، عمل و روحیه جهادی مسوولان است.

وی با بیان اینکه هر روز شیوع ویروس کرونا در حال افزایش است ولی به دلیل مشکلات معیشتی مردم قادر به اعمال همه محدودیت ها وجود ندارد افزود: در چنین شرایطی قطعی جریان برق و تعطیلی برخی واحدهای تولیدی و صنفی به تبع آن بر مشکلات مردم و کمبود برخی اقلام و گرانی ها افزوده است.

فرماندار ویژه مهاباد تاکید کرد: در چنین شرایط متفاوتی، مدیریت جهادی و استفاده صحیح و بهینه از ظرفیت های موجود توسط مسوولان نقش مهمی در حل مشکلات جامعه خواهد داشت.

قطعی جریان برق باید با اطلاع رسانی قبلی صورت گیرد

خدرلو اضافه کرد: قطعی جریان برق توسط امور برق باید با اطلاع رسانی قبلی به ویژه از طریق فضای مجازی صورت گیرد تا مردم و به ویژه تولیدکنندگان کمترین خسارت را متحمل شده ضمن آنکه ضرر و زیان های وارد آمده به مشترکان نیز جبران شود.

وی ادامه داد: مدیریت امور برق مهاباد همچنین باید برنامه ریزی لازم را انجام دهد تا واحدهای تولیدی به ویژه در شهرک صنعتی این شهرستان دچار کمترین زیان در بحث قطع جریان برق شوند.

وی با تاکید بر رعایت عدالت در خاموشی ها بین مناطق مختلف شهر افزود: دستگاه های اجرایی و اداراتی که دارای ژنراتور برق هستند موظفند نسبت به استفاده از آن در ساعات کاری خود اقدامات لازم را در اسرع وقت انجام دهند. 

مرغ های تولید شده در مهاباد باید در کشتارگاه های این شهرستان کشتار شود

فرماندار ویژه مهاباد با انتقاد از ارسال برخی از محموله های مرغ زنده تولید شده در این شهرستان برای کشتار به شهرهای دیگر از جمله ارومیه افزود: مرغ تولید شده در مهاباد با توجه به ظرفیت خالی کشتارگاه های این شهرستان باید در همین شهرستان کشتار شده و نباید به مناطق دیگر ارسال شود.

وی با بیان اینکه اینگونه اقدامات موجب ایجاد یک نوع رانت در این حوزه خواهد شد اظهار داشت: وقتی در مهاباد ظرفیت لازم برای کشتار وجود دارد این اقدامات یک نوع جفای آشکار در حق کشتارگاه های مرغ این شهرستان به شمار می رود.

خدرلو با تاکید بر رعایت مصوباتی که در این زمینه وجود دارد از سوی جهاد کشاورزی افزود: معاونت امور دام جهاد کشاورزی آذربایجان غربی مجاز به اتخاذ تصمیماتی خلاف مصوبات ستاد تنظیم بازار استان و حتی شهرستان نیست.

وی اضافه کرد: سهم این شهرستان در بخش کشتارگاه های مرغ باید مشخص شده و نباید مرغ تولیدی در این شهرستان برای کشتار به مناطق دیگر ارسال شود که در صورت ادامه این مورد با عاملان آن برخورد و به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد.

افزایش سرسام آور اجاره بها در مهاباد باید کنترل و مدیریت شود 

فرماندار ویژه مهاباد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش سرسام آور اجاره بهای منازل مسکونی و تجاری در این شهرستان اظهار داشت: هیچ دلیلی برای چند برابر شدن اجاره بها در این شهرستان وجود ندارد و در این خصوص اتاق اصناف، اتحادیه مشاوران املاک و اداره صنعت معدن باید موضوع را مورد رسیدگی قرار دهند.

وی گفت: گاها مشاهده شده است اجاره بهای یک واحد مسکونی از ۷۰۰ هزار تومان در سال گذشته امسال به سه میلیون تومان و البته با پرداخت پول پیش افزایش یافته است که به هیچ وجه عادلانه نبوده و باید مورد مدیریت قرار گیرد.

وی همچنین با تاکید بر ساماندهی مشاوران املاک در این شهرستان افزود: متاسفانه مشاوران املاک که شماری از آنها فاقد پروانه کسب نیز هستند بجای ایفا کردن نقش کارشناس به عنوان یک دلال در این حوزه فعالیت می کنند.

خدرلو ادامه داد: متاسفانه هم اکنون بیشترین مشکلاتی که در این حوزه در مهاباد وجود دارد خرید و فروش اراضی حاشیه شهر به ویژه توسط این مشاوران املاک است که در برخی موارد یک قطعه زمین را به چندین نفر فروخته اند که این امر نیاز به سامدهی داشته و از فعالیت مشاورانی که فاقد پروانه کسب هستند باید جلوگیری شود.

در ادامه این جلسه شماری از روسای ادارات مختلف این شهرستان نیز گزارش هایی در زمینه های مختلف ارایه کردند.