ستاد بحران مهاباد برای دومین بار تشکیل جلسه داد :تمامی ادارات و دستگاهها در آماده باش کامل هستند

ستاد بحران مهاباد برای دومین بار تشکیل جلسه داد :تمامی ادارات و دستگاهها در آماده باش کامل هستند
ستاد بحران مهاباد برای دومین بار تشکیل جلسه داد :تمامی ادارات و دستگاهها در آماده باش کامل هستند

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ، دومین جلسه ستاد بحران مهاباد با موضوع بررسی بارشهای سیل آسای چند روز آینده تشکیل جلسه داد.

ایرج شجاعی رییس ستاد بحران مهاباد در این جلسه اظهار کرد: بازدیدهای مشترک با رییس سازمان آب منطقه‌ای و نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی از نقاط پایاب سد مهاباد و نقاط  در معرض خطر صورت گرفته و مشکلی در مسیر جریان آب رودخانه مهاباد وجود ندارد.

وی افزود: تمامی دستگاهها و دهیاران در آماده باش کامل قرار دارند و در مدت زمان بارش در روستاهای در معرض خطر هماهنگی های لازم برای جلوگیری از سیل و با خسارات پیش بینی شده است.

شجاعی تصریح کرد: اقدامات خوبی در خصوص مدیریت آب سد مهاباد صورت گرفته و با رهاسازی‌های صورت گرفته حجم آب ذخیره شده در سد مهاباد کاهش یافته و این اقدام به منظور کنترل سیلاب بالا دست سد مهاباد صورت گرفته است.

فرماندار مهاباد در ادامه با اشاره به زیر آب رفتن برخی مزارع در مسیر رودخانه مهاباد اظهار کرد: بیشتر زمینهای کشاورزی و یا ساختمانهایی که درحال حاضر زیر آب رفته‌اند در حریم و بستر رودخانه مهاباد قرار دارند و خطری زمینهای کشاورزی و منازل را تهدید نکرده است.

وی افزود: چند ساختمان و خانه باغ روستایی در مسیر رودخانه قرار داشتند که دستور تخلیه برای آنها صادر شده و بعد از این بارشها اقدامات لازم برای رفع تصرف حریم و بستر رودخانه بصورت جدی پیگیری می شود.

*اوج بارشها در روز یک شنبه و دوشنبه اتفاق می‌افتد*

اردلان محمدپور رییس اداره هواشناسی شهرستان مهاباد در جلسه ستاد بحران شهرستان مهاباد اظهار کرد: سامانه بارشی از روز شنبه وارد منطقه می‌شود و بیشترین میزان بارشها در روزهای یک شنبه و دوشنبه روی می‌دهد که بیشتر بصورت روان‌آب خواهد بود.

وی افزود: بارشها تا روز سه شنبه ادامه خواهد داشت و بیشترین بارشها در بخش خلیفان مهاباد پیش بینی میشود.

محمدپور تصریح کرد: از ابتدای سال زراعی میزان بارندگیهای شهرستان مهاباد 502 میلیمتر بوده که 200 میلیمتر نسبت به سال گذشته افزایش یافته و نسبت به میانگین نرمال افزایش 70 درصدی را نشان می دهد.

خالد رحمانی نماینده امور آب شهرستان مهاباد نیز در این جلسه اظهار کرد: ورودی آب شهرستان مهاباد درحال حاضر 34.15 متر مکعب در ثانیه است و میزان حجم خروجی آب به 70 مترمکعب در ثانیه می‌رسد و در ساعات آینده این میزان به 80 مترمکعب خواهد رسید.

وی افزود: این رهاسازی برای افزایش ظرفیت مخزن سد مهاباد و کنترل سیلاب صورت میگیرد.

*آماده باش شهرداری مهاباد*

کامران علیزاده آذر شهردار مهاباد از آماده باش کامل نیروهای این سازمان برای روزهای یک شنبه و دوشنبه خبر داد و گفت: تا پایان امروز بیش از 1 هزار گونی برای مقابله با روان‌آب آماده می شوند.

وی افزود: نقاط حادثه خیز شهر مهاباد اصلاح شده و 300 نفر از نیروهای این سازمان در آماده باش کامل قرار دارند. لایروبی و احداث سیل بند در چند نقطه سیل‌خیز شهر نیز صورت گرفته است.

منصور صداقت رییس جمعیت هلال احمر مهاباد نیز اظهار کرد: آماده باش سطح 1 برای چند روز آینده اعلام شده و تمامی نیروهای این سازمان در آماده باش کامل قرار دارند.

وی افزود: تعداد 2 مسجد و 2 سالن ورزشی در منطقه موکریان و آزادگان مهاباد برای اسکان اضطراری در نظر گرفته شده است.

صداقت تصریح کرد: با افزایش میزان دبی رودخانه، آبگرفتگی در برخی از مناطق دور از انتظار نیست لذا در اختیار گذاشتن خودروی دو دیفرانسیل و موتور پمپ برای مدیریت بحران در اولویت قرار دارد.

کریم عبدالله پور رییس اداره راه نیز با انتقاد از عملکرد ادارات شهرستان در مواقع بحرانی اظهار کرد: در جلسات ستاد بحران تمامی دستگاهها و ادارات اعلام آمادگی می کنند ولی در مواقع بحرانی هیچ اداره ای حاضر به در اختیار گذاشتن یک خودروی دو دیفرانسیل نیست.

وی افزود: متآسفانه مدیرکل ستاد بحران استان آذربایجان غربی نیز با بازدید از ناوگان فرسوده این اداره تخصیص 200 میلیون تومان را برای ارتقای کیفی ناوگان اعلام کرد اما تاکنون علیرغم پیگیریهای فراوان هیچ بودجه ای تخصیص داده نشده است.