دیدار مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی با فرماندار ویژه مهاباد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد، صبح روز چهارشنبه «اسماعیل سیمایی» مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی ضمن دیدار با فرماندار ویژه مهاباد به بررسی آخرین وضعیت آب و هوایی منطقه پرداخت و نسبت به کاهش بارندگی و منابع آبی زیر زمینی طی سالذهای گذشته هشدار داد.

همچنین در این دیدار رییس اداره هواشناسی مهاباد از کاهش 60 درصدی بارندگی نسبت به مدت مشابه سال قبل خبرداد و گفت: طی سال آبی جاری 6.7 میلی متر بارندگی در سطح شهرستان ثبت شده که این عدد سال گذشته 16.7 میلی متر بوده است.

اردلان محمدپور بیان کرد: طبق نقشه های هواشناسی برای اوایل آذرماه و زمستان سال جاری هم بارش ها در حد نرمال پیش بینی شده است.

مقام عالی شهرستان در این دیدار اظهار کرد: سالانه حدود 400 میلی متر بارندگی به طور میانگین در این منطقه ثبت شده که در صورت استفاده بهینه ظرفیت مناسبی برای شهرستان محسوب می شود.

امیر قادری با بیان اینکه بیشترین مصرف منابع آبی مربوط به بخش کشاورزی است، اضافه کرد: رویکرد سازمان جهاد کشاورزی باید به سمت اصلاح الگوی کشت وهمچنین استفاده از تجهیزات و سیستم های نوین آبیاری تغییر کند.

ایستگاه هواشناسی مهاباد در سال 1335 به عنوان ایستگاه باران‌سنجی راه‌اندازی شد و از سال 1364 به ایستگاه سینوپتیک (اصلی) ارتقا یافت و در طول شبانه روز (هر ساعت یک بار) تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود.

شهرستان مهاباد علاوه این ایستگاه هواشناسی سینوپتیک، دارای هفت ایستگاه باران سنجی است.