دومین جلسه تنظیم بازار شهرستان مهاباد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ؛ صبح دیروز مورخه 1400/02/19 جلسه ستاد تنظیم بازار شهرستان مهاباد با ریاست صنعتی معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری مهاباد و اعضای این ستاد در سالن جلسات این فرمانداری برگزار شد.
خشایار صنعتی در جلسه تنظیم بازار این شهرستان گفت : روزانه شاهد مراجعه تعداد زیادی از شهروندان و گلایه در خصوص افزایش غیر متعارف قیمت بهای مسکن و دیعه هستیم که در همین ارتباط باید تصمیمات پیشگیرانه ای اتخاد شود.

وی ادامه داد: اعمال محدودیت‌های جدید در خصوص عملکرد و نحوه ثبت قرارداد در داخل بنگاه‌ها و ارایه یک رویه ضابطه مند برای افزایش سالانه قیمت اجاره بها باید در نظر گرفته شود تا بنگاه های معاملات املاک از آن تبعیت کنند.

معاون توسعه و برنامه‌ریزی فرمانداری مهاباد در خصوص نحوه توزیع کالاهای اساسی نیز افزود: توزیع کالاهای اساسی باید در مناطق حاشیه شهر و با اطلاع رسانی از طریق رسانه ها و با اعلام مکان و مکان آن همراه با نظارت کامل و مستمر انجام شود.

صنعتی با اشاره به اختلاف قیمت 70 هزار ریالی گوشت مرغ منجمد با گوشت گرم در بازار نیز گفت: با هماهنگی انجام شده محموله گوشت مرغ منجمد در طول هفته جاری وارده شهرستان شده و قبل از عید فطر در بازار توزیع خواهد شد.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد هم در این جلسه گفت: سهمیه روزانه گوشت مرغ منجمد آذربایجان‌غربی 200 تُن در نظر گرفته شده که هنوز سهمیه شهرستان برای اخذ و توزیع در بین شهروندان تعیین نشده است. 

محمد جهین با بیان اینکه هم اکنون آرامش نسبی در بازار مرغ این شهرستان برقرار است، افزود: با توجه به توزیع روزانه بیش از مصرف شهرستان در حال حاضر عرضه و تقاضا این محصول به تعادل و آرامش رسیده که جا دارد برای تداوم این روند نیز پیش بینی های لازم در خصوص جوجه ریزی در واحدهای مرغداری انجام شود. 

وی اظهار داشت: اجاره بهای مسکن در سال جاری طبق توافق باید با افزایش 15 تا 20 درصد قراردادهای سال قبل باشد که بیشتر از این میزان  تخلف محسوب می شود. 

وی اضافه کرد: از طرفی بسیاری از قراردادهای اجاره مسکن در خارج از بنگاه های املاک منعقد شده که توافق صورت گرفته بین اشخاص نیز به علت خلا قانونی در این ارتباط از لحاظ قانونی ایرادی ندارد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک مهاباد نیز گفت: افزایش اجاره مسکن و ودیعه تحت تاثیر عواملی زیادی از جمله، تورم، افزایش قیمت مصالح ساختمانی، شیوع کرونا و افزایش دستمزد است که همگی آنها طی یک سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

محمد گلاوی با بیان اینکه 80 درصد صاحبان مشاوران املاک خود اجاره نشین هستند، اظهار داشت: قراردادهایی در منازل و به صورت شخصی بین مستاجر و موجر ثبت شده که مشاوران املاک در آن دخالتی ندارند.

در ادامه جلسه مسولان نهادهای دولتی در خصوص نحوه نظارت بر بازار، توزیع کالاهای اساسی و جلوگیری از چندگانگی قیمت محصولات در سطح بازار بحث و گفت و گو کردند.