فرماندار مهاباد: ساختمان‌های مازاد در اختیار نهاد کتابخانه‌های عمومی قرار می گیرد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد، حسن عباسی روز سه شنبه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان مهاباد افزود: اماکن اداری مازاد و مناسب برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در اختیار کتابخانه های عمومی جهت تجهیز و راه اندازی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: هم اکنون محل مناسب برای راه اندازی کتابخانه در شهر خلیفان شناسایی و برای شهر گوگ تپه نیز در صورت نبود مکان ساختمان جدید احداث خواهد شد.

فرماندار ویژه مهاباد با بیان اینکه این شهرستان زادگاه انسان های فرهیخته و فرهنگی کشور است، گفت: فضای مطالعه و کتابخوانی شهرستان در حد و اندازه استعدادهای شهروندان نبوده و تلاش می کنیم این فضا را گسترش دهیم‌.

عباسی بیان کرد: در راستای اجرای مصوبات سفر مقام عالی استان به مهاباد نیز اختصاص 500 متر زمین در یکی از مناطق برای احداث کتابخوانه عمومی مصوب شده که طی ماه جاری نسبت به مکان یابی آن اقدام خواهد شد.

مدیرکل نهاد کتابخوانه های عمومی آذربایجان غربی هم در این جلسه گفت: این نهاد بودجه ای برای احداث فضای مطالعه در اختیار ندارد و تنها به عنوان بهره بردار و تجهیز اماکن به کتاب می تواند اماکن مطالعه و سراهای کتابخانه را گسترش دهد.

خدیجه معصومی با اشاره به تحقق نیم درصد درآمد شهرداری به این نهاد هم بیان کرد: متاسفانه کمتر از 50 درصد سهم کتابخوانه های استان از این محل از طرف شهرداری محقق شده که تلاش میکنیم با همکاری شوراهای این شهر این میزان را ارتقا دهیم.

وی با بیان اینکه هزینه خرید یک کتاب به بیش از 150 هزار تومان رسیده است، گفت: برای تجهیز کتابخوانه و تامین هزینه های جاری کتابخوانه های عمومی از شهرداری انتظار کمک بیشتری از محل همین درآمد نیم درصدی را داریم.

شهرستان مهاباد دارای 260 هزار نفر جمعیت است؛ این شهرستان تاکنون 2 بار توانسته است در سطح کشور عنوان «شهر خلاق کتاب» را به خود اختصاص دهد که این امر نشان‌دهنده اهمیت کتاب و مطالعه نزد مردم فرهنگ‌دوست این شهرستان است.