مهاباد رتبه نخست جمع آوری زکات در آذربایجان غربی را کسب کرد

مهاباد رتبه نخست جمع آوری زکات در آذربایجان غربی را کسب کرد
رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) مهاباد گفت: مردم خیّر و نیکوکار این شهرستان در سال گذشته توانستند با اهدای 51 میلیارد و 130 میلیون ریال، رتبه نخست را در پرداخت زکات بین شهرستان های آذربایجان غربی به خود اختصاص دهند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد حسین خضری روز یکشنبه در جلسه شورای زکات مهاباد افزود: این میزان جمع آوری زکات نسبت به سال قبل افزایش 30 درصدی را نشان می دهد که با این افزایش، برای چندمین سال پیاپی این شهرستان رتبه اول استانی را نیز به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: 120 نفر به عنوان عامل به همراه چهار نفر روحانی در امر جمع آوری زکات در روستاها و شهر مهاباد فعالیت می کنند.
وی اظهار داشت: سال گذشته 70 درصد از زکات جمع آوری شده برای فقرا و محرومان مهاباد هزینه شد و 30 درصد باقی مانده به طرح های عام المنفعه در مناطق محروم روستایی این شهرستان اختصاص یافت.
رییس کمیته امداد امام خمینی (ره ) مهاباد بیان کرد: میزان توزیع زکات جمع آوری شده بین فقرا و نیازمندان روستاها متناسب با میزان پرداخت میزان زکات روستاها خواهد بود و روستاهای پیشرو در پرداخت زکات نیز در راستای تشویق آنها از تسهیلات ویژه کمیته امداد بهره مند خواهد شد.
وی همچنین اضافه کرد: سال گذشته مردم نوعدوست و خیّر مهاباد، 105 میلیارد ریال به کمیته امداد امام خمینی (ره) این شهرستان در قالب مشارکت های مردمی کمک کردند.
وی یادآور شد: در سال جاری بیشتر منابع مالی کمیته امداد برای رفع نیازهای فوری و ضروری مددجویان صرف می شود و در این وضعیت اقتصادی با مساعدت خیران با افتخار اعلام می کنیم که مددجویان از نظر نیاز مالی از جمله وام ضروری، کمک های معیشتی، هزینه درمانی و اجاره مسکن با مشکلی مواجه نشده است و به هیچ وجه مددجویی نیز برای دریافت خدمات در این شاخص ها پشت نوبت نمانده است.
در ادامه جلسه که با حضور شوراها، بخشدارها و روحانیون مهاباد برگزار شده بود به نحوه افزایش مشارکت های مردمی در پرداخت زکات تبادل نظر شد.
سال گذشته نیز مردم مومن و خیر مهاباد 31 میلیارد ریال زکات پرداخت کرده بودند.
زکات در آذربایجان غربی بیشتر به گندم، جو و کشمش و در برخی موارد به دام تعلق می گیرد.
زکات در لغت به 2 معنای رشد و نمو و پاک آمده است؛ واژه زکات به سهمی اطلاق می‌شود که انسان از مال خود خارج می‌کند و به فقرا می‌دهد و به این دلیل است که در پرداخت آن، امید رشد و افزایش مال همراه با خیر و برکت را دارد و موجب تزکیه و پاکی روح پرداخت کننده می‌شود.
در قرآن کریم آمدن زکات در کنار نماز نشانه آن است که رابطه با خداوند متعال از طریق نماز حاصل شده است و رابطه با مخلوق خداوند از راه ادای زکات برقرار می‌شود.
همراهی این‌ 2 به جهت اهمیت ویژه آنهاست زیرا نماز در آیات قرآن کریم و روایات اسلامی از جایگاه خاصی برخوردار است و زکات نیز در دین اسلام در بعد اقتصادی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد.
گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند مواردی است که زکات به آنها تعلق می گیرد.