همایش دگرپذیری و رواداری در مهاباد برگزار شد

همایش دگرپذیری و رواداری در مهاباد برگزار شد
با حضور شخصیتهای برجسته : همایش دگرپذیری و رواداری در مهاباد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ، همایش دگرپذیری و رواداری به همت موسسه فرهنگی هنری سرای قانون با حضور نایب رییس مجلس شورای اسلامی و شخصیتهای برجسته مذهبی، دانشگاهی و علما در تالار وحدت شهرداری مهاباد برگزار گردید.

جلال معروفیان دبیر همایش اظهار کرد: این همایش به همت دکتر لقمان ستوده رییس موسسه فرهنگی هنری سرای قانون با همکاری فرمانداری شهرستان مهاباد برگزار شده است.

وی افزود: در این همایش علاوه بر حضور شخصیتهای برجسته از سراسر کشور، مهمانانی از کشورهای ترکیه، عراق، اقلیم کوردستان حضور داشتند.

معروفیان تصریح کرد: 2 پنل توسط متخصصین امر در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، دینی و فرهنگی با هدف ترویج دگرپذیری و رواداری در بین احاد مختلف برگزار گردید.

مسعود پزشکیان ناییب رییس مجلس شورای اسلامی که به عنوان سخنران در این مراسم حضور داشت ضمن تقدیر از برگزار گنندگان این همایش اظهار کرد: دشمنان از ایجاد تفرقه و جنگ در منطقه برای ازبین بردن وحدت مسلمانان استفاده می‌کنند و برپایی همایش و سمینارهایی در این حوزه می‌تواند بر ایجاد وحدت، صلح و سازش طیف های مختلف فکری و مذهبی موثر واقع شود.

وی افزود: بیشتر مشکلات اجتماعی زایده فکر و ذهنی بوده و حق الهی و عدالت یکسان تنها در نزد خداوند و مستقل از شخص و افراد است.

ایرج شجاعی معاون استاندار و فرماندار شهرستان مهاباد نیز ضمن قرائت پیام استاندار آذربایجان غربی در این همایش اظهار کرد: فهم مشترکی از حقیقت در سراسر جهان وجود ندارد ولی می توان با مطرح کردن فضیلت و ایجاد و ترویج روحیه دگرپذیری و رواداری در جامعه زمینه را برای صلح و سازش فراگیر در بین احاد مختلف ایجاد کرد.

وی افزود: صلح و سازش پاداش دانایی است و ایجاد وحدت در جامعه به پیشرفت فکری، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در کشور منجر خواهد شد.

در پنل اول این همایش دکتر ژیلا مرادپور اظهار کرد: دگر پذیری و رواداری بمدت یک دهه است که در جوامع دانشگاهی مطرح می‌گردد، دگرپذیری در مفهوم به معنای تحمل یکدیگر در اجتماع و زمینه ساز صلح و سازش در جامعه است.

وی افزود: نمونه های زیادی در تاریخ صدر اسلام از دگر‌پذیری و رواداری از سوی پیامبر و اصحاب این حضرت دیده می‌شود که می تواند الگویی برای جوامع اسلامی باشد. 

دکتر ابوبکر علی کاروانی از اقلیم کوردستان نیز در این مراسم اظهار کرد: هویت یکسان و دولت دادگر لازمه اتحاد، دگرپذیری و رواداری در جامعه است.

وی افزود: می‌توان دلایل زیادی را برای عدم پیشرفت جوامع خاورمیانه ذکر کرد اما پیشرفت در جامعه متکی بر رعایت حقوق شهروندی است.

کاروانی تصریح کرد: پیشرفت فعلی کشورها خارجی مرهون جایگزینی سیاست کرامت بجای شرافت است.

دکتر عبدالسلام امامی امام جمعه شهرستان مهاباد نیز ضمن تقدیر از برگزار کنندگان و حضور پرشور شخصیتهای سیاسی و دینی در منطقه با تأکید بر لزوم وحدت، دگرپذیری و رواداری در جامعه اظهار کرد: دگرپذیری و رواداری باید به یک اصل در جامعه اسلامی تبدیل شود.

در پنل دوم این همایش نیز دکتر صلاح الدین خدیو با اشاره معادلات سیاسی کشورهای قدرتمند در منطقه اظهار کرد: دانایی سیاسی شهروندان و دموکراسی فراگیر مانع از شکل‌گیری حرکتهای پوپولیستی می شود.

وی افزود: اگر عدالت و دموکراسی واقعی با مشارکت جمعی احاد جامعه شکل نگیرد پیشرفتی حاصل نمی شود و رفتار کشورهای غربی نیز بدون در نظر گرفتن کرامت و عدالت در این کشورها تدوین می‌شود.

دکتر تحسین حمه غریب نیز در ادامه با اشاره به اهمیت فرهنگ اصیل و غنی برای ترویج صلح و سازش در جامعه اظهار کرد: روح بخشش، دگرپذیری و رواداری در جامعه بدون اصالت فرهنگی میسر نیست.

وی افزود: رواداری از حالت لفظی و یا قانونی باید به حالتی قلبی تغییر شکل دهد تا شهروندان در جامعه ای سعاتمند در کنار یکدیگر پیشرفت نمایند.

دکتر نوید نقشبندی نیز با اشاره به آیات قرآنی به تحلیل جایگاه علم کلام در اسلام پرداخت.

دکتر رسول ابوالمحمدی نیز در پایان پنل دوم ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این مراسم به تفسیر آیات قرآنی و اهمیت جایگاه بخشش و شفقت در درین مبین اسلام و جامعه اسلامی پرداخت.

ادامه مراسم با اجرای موسیقی و تقدیر از سخنرانان این مراسم همراه بود.

موسسه فرهنگی هنری سرای قانون نزدیک به 15 سال است که فعالیت خود را در زمینه اجتماعی، معارف و ... آغاز کرده است.