انهدام باند کلاهبرداری تصادفات ساختگی استان در مهاباد / دستگیری کلاهبرداران اینترنتی و سارقین حرفه‎ای منازل

انهدام باند کلاهبرداری تصادفات ساختگی استان در مهاباد / دستگیری کلاهبرداران اینترنتی و سارقین حرفه‎ای منازل
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان مهاباد از انهدام باند 40 نفره کلاهبرداری حرفه‎ای تصادفات ساختگی استان در مهاباد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد سرهنگ رضا ظهیریان اظهار کرد: فردی با هویت معلوم به اتهام تشکیل باند کلاهبرداری ایجاد تصادفات ساختگی و اخذ دیه از شرکت های بیمه به مبالغ بالا در سطح استان شناسایی و در مهاباد دستگیر شد.

وی افزود :این فرد دارای پرونده های متعدد در مرکز استان و فاقد محل سکونت بود که پلیس آگاهی مهاباد با وصول نیابت قضایی از شهرستان ارومیه سرشاخه این باند را دستگیر کرد.

ظهیریان تصریح کرد: فرد متهم پس از دستگیری در بازجوییها به تشکیل باند 40 نفره و ایجاد تصادفات ساختگی در محورهای مواصلاتی استان آذربایجان غربی، اقدام به اخذ دیه از طریق جعل کارت پزشکی قانونی و بیمه های معتبر و کلاهبرداری یک میلیارد و 500 میلیون تومانی در این خصوص اعتراف کرد که با تشکیل پرونده روانه زندان شد.

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه از دستگیری باند سارقین حرفهای وسایل و محتویات داخل خودرو خبر داد و گفت: 3 نفر سارق و 1 نفر مالخر در این زمینه دستگیر شدند.

ظهیریان افزود: در بازجوییها متهمین به 18 فقره سرقت محتویان داخل خودرو اعتراف کردند. در این خصوص یک دستگاه خودرو نیز از سارقین که برای سرقت بکارگیری میشد کشف و ضبط گردید. با شناسایی و دستگیری مالخر اموال مسروقه از آنها مسترد و تحویل مالباختگان گردید.

وی در ادامه از انهدام و دستگیری اعضای باند سارقین حرفهای منزل که در شهرهای شمال استان اقدام به سرقت کرده بودند قبل از ورود به شهرستان مهاباد درعملیاتی غافلگیرانه و پیشگیرانه خبر داد و گفت: سارقین در بازجوییها به 20 فقره سرقت منزل به شیوه تکدی گری اعتراف کردند.

ظهیریان اضافه کرد: ارزش اموال کشف شده از این سارقین 100 میلیون تومان برآورد شده است.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان مهاباد در ادامه از دستگیری دو کلاهبردار اینترنتی که در فضای مجازی اقدام به طراحی صفحات جعلی  در شبکههای اینستاگرام و تلگرام میکردند خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت موضوع  و سوءاستفاده از حساب بانکی شهروندان مراتب در دستور کار کارشناسان پلیس فتای شهرستان قرار گرفت.

ظهیریان افزود: کلاهبرداران که دو برادر بودند در این صفحات اقدام به فروش پوشاک و لوازم اینترنتی مینمودند و از این طریق به اطلاعات حساب کاربران دسترسی داشته و مبالغ 100 میلیون تومان را از حساب مالباختگان  بصورت غیرمجاز برداشت میکردند که در نهایت طی چندین مرحله عملیات سایبری و استفاده از شگردهای پلیس دستگیر و تحویل مقامات قضایی گردیدند.

فرمانده نیروی انتظامی در پایان از شهروندان خواست ضمن خرید از سایتهای معتبر از معتبر بودن درگاه پرداخت اینترنتی اطمینان حاصل نمایند و اطلاعات کارت بانکی خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهند. همچنین برای جلوگیری از سرقت محتویات خودرو و جلوگیری از سرقت در منزل از پارکینگ برای خودروهای خود استفاده نمایند و از کودکان منزل برای باز کردن درب منزل خودداری فرمایند و در صورت مشاهده موارد مشکوک به پلیس 110 اطلاع دهند.