برگزاری دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد : دیروز دوشنبه 21 تیر 1400 دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی با ریاست دکتر خدرلو معاون استاندار و فرماندار ویژه مهاباد ، امام جمعه شهرستان، شهردار مهاباد و جمعی از مسئولان شهرستان در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

فرماندار ویژه مهاباد در این جلسه با اشاره به برخی اظهار نظرها در مورد تخلفی که در یک واحد صنفی صورت گرفته است، اظهار داشت: به هیچ عنوان نباید تخلف فردی را به همه اعضای یک جامعه اشاعه داد.

عارف خدرلو با تشکر از دستگاه قضایی در برخورد قاطع و به موقع با این تخلف افزود: شهرستان مهاباد از گذشته های دوره همواره به عنوان یک شهر مهم فرهنگی در کشور شناخته شده است و مقام معظم رهبری نیز از آن به عنوان "شهر انسان های هوشمند" یاد کرده اند.

وی اضافه کرد: اتفاق افتاده برای همه مردم مهاباد رویدادی ناراحت کننده بوده و با خاطیان آن نیز برخورد شده است . 

فرماندار ویژه مهاباد با بیان اهمیت عفاف و حجاب در جامعه افزود: نهادینه سازی فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه نیازمند هماهنگی تمام دستگاه ها و نهادهای فرهنگی و تک تک اعضای خانواده ها است. 

خدرلو ادامه داد: با توجه به تبلیغات منفی و هجمه های ضد فرهنگی، ارائه الگوهای مناسب برای بانوان می تواند نقش مهمی در مقابله با برنامه ضد فرهنگی برای مخدوش نمودن شان زنان و کم رنگ کردن حجاب در جامعه ایفا کند. 

وی با بیان اینکه دشمن با به راه انداختن جنگ نرم درصدد ضربه زدن به نظام است افزود: دستگاه های فرهنگی و آموزشی باید برای خنثی ساختن این دسیسه دشمنان تحرک بیشتری از خود نشان دهند که در این میان نقش صدا و سیما می تواند پررنگتر باشد.

ماموستاملا عبدالاسلام امامی روز دوشنبه در شورای فرهنگ عمومی مهاباد با بیان اینکه استفاده از ظرفیت فضای مجازی نیازمند فرهنگ‌سازی بیشتر است، اظهار داشت: برای فضای حقیقی به اندازه کافی برنامه داریم ولی متاسفانه برای مدیریت فضای مجازی هیچ برنامه ای نداریم.

وی اضافه کرد:  امروز فضای مجازی یک واقعیت غیر قابل اجتناب است که به عنوان بخشی از زندگی مردم محسوب می‌شود و در کنار محاسنی که دارد معایبی نیز دارد ولی متاسفانه معایب آن بیشتر نصیب ما می شود.

امام جمعه مهاباد با بیان اینکه فضای مجازی امروزه به یک آوردگاه جدی برای دشمنان انقلاب و نظام مبدل شده است، تاکید کرد: دشمن هر سال حاشیه هایی را برای ما با استفاده از فضای مجازی ایجاد می کند که با هوشیاری مردم آسیب های ناشی از آن هرچند به حداقل رسیده است ولی با وجود این همچنان  ادامه دارد.

ماموستا امامی با اشاره به هنجارشکنی که در یک واحد پارچه فروشی در این شهرستان روی داد، افزود: عاملان این اتفاق باید جوابگو باشند زیرا با این اقدام آنها احساسات و قلب مردم مومن این شهرستان جریحه دار شده است.

وی با قدردانی از دستگاه قضایی این شهرستان به دلیل برخورد فوری با عاملان این اتفاق افزود: متاسفانه جامعه کنونی ما در محاصره بیش از 100 کانال ماهواره ای کردزبان قرار گرفته است که بیشتر مخاطبان آن را جوانان تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه براساس تحقیقات انجام گرفته بیشتر جوانان ما از دین گریزان هستند، ادامه داد: در چنین شرایطی صدا و سیما باید وارد عمل شده و با تهیه برنامه های فاخر و تاثیرگذار در حوزه عفاف و حجاب اقدام به فرهنگ سازی کند.

ماموستا امامی همچنین بر اهمیت ترویج نماز در جامعه، گفت: والدین به عنوان الگوهای عملی فرزندان اهمیت ویژه‌ای برای نماز قائل شوند ، زیرا که در این صورت فرزندان نیز به سوی آن گرایش پیدا خواهند کرد و بدون شک این گرایش آنها بسوی نماز آنان را از بسیاری امور ناپسندیده دور نگه خواهد داشت.

در ادامه این جلسه چند نفر از بانوان حاضر به بیان نظرات و دیدگاه های خود در مورد مسایل و مشکلات حوزه عفاف و حجاب پرداخته و خواستار توجه بیشتر مسوولان به این مشکلات شدند.