شورای فرهنگ عمومی شهرستان مهاباد تشکیل جلسه داد

شورای فرهنگ عمومی شهرستان مهاباد تشکیل جلسه داد
شورای فرهنگ عمومی شهرستان مهاباد تشکیل جلسه داد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ، جلسه شورای فرهنگ عمومی با اولویت مسئولیت پذیری و اعتماد عمومی به مسئولان مهاباد در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

دکتر ایرج شجاعی فرماندار مهاباد اظهار کرد: در طول سالجاری شورای فرهنگ عمومی 6 جلسه برگزار کرده است. محور اصلی این جلسات به بخش فرهنگی و ارزشهای فرهنگی جامعه ازجمله افزایش مشارکت اجتماعی و مسئولیت پذیری، فرهنگ صرفه جویی در مصرف و حفظ ارزشهای فرهنگی و اسلامی اختصاص یافته است.

وی افزود: بنیان جامعه اسلامی برخلاف جوامع غربی بر روی فرهنگ بنا شده و فرهنگ عمومی تنها شهروندان را شامل نمیشود بلکه بخش بزرگی از مسئولیتهای آن بر دوش مدیران و مسئولان شهرستان است، چراکه تمامی تلاشهای صورت گرفته برای انسجام و وحدت جامعه صورت میگیرد.

شجاعی در ادامه با اشاره به موضوعات مختلف مورد بررسی قرار گرفته توسط اعضای شورای فرهنگ عمومی در شهرستان اظهار کرد: کارشناسان و کارگروههای تخصصی به منظور بررسی و ارائه راهکار موضوعات مختلف مشارکت خواهند داشت.

ماموستا عبدالسلام امامی امام جمعه شهرستان مهاباد در ادامه با اشاره به تأکید آیات قرآنی و احادیث بر لزوم مسئولیت پذیری در جامعه اظهار کرد: توجه ویژه به زنان سرپرست خانوار باید در اولویت قرار گیرد چراکه یکی از مهمترین مسئولیتهای اجتماعی برای شهروندان و مسئولان حمایت از زنان سرپرست خانواده میباشد.

وی افزود: حضور بانوان در شورایاری یکی از اولویتهای دیگر است که باید در دستور کار قرار گیرد.

دکتر امامی تصریح کرد: جلب اعتماد عمومی در بخش دولتی نیز نیازمند تلاش بیشتری است و مسئولان تمامی امور را به شهروندان ربط ندهند بلکه بخش دولتی نیز باید در راستای افزایش اعتماد عمومی نسبت به برنامههای دولتی گام بردارد. افزایش بدون توجیه اقلام ساخت داخل کشور توسط نهادهای دولتی و برخی نوسانات جزو مواردی است که بر اعتماد مردمی تأثیری منفی میگذارد و باید برای ترمیم و کاهش شکاف ناشی از آن بصورت جدی تلاش کرد.

امام جمعه شهرستان مهاباد در ادامه با اشاره به برخی مشکلات و مسائل اجتماعی از عدم مسئولیت پذیری در فضای مجازی به عنوان یک زنگ خطر برای تباهی جامعه نام برد و گفت: عدم نظارت و عدم توجه به فرهنگ سازی در بخش فضای مجازی موجب شده برخیها که در فضای واقعی توان ضربه زدن به افراد را ندارد در فضای مجازی که مسئولیتی ندارد اقدام به تخریب افراد جامعه نمایند.

در ادامه مصطفی احمدزاده مسئول کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهرستان مهاباد نیز اظهار کرد: ایجاد تریبونهای آزاد و حمایت از رسانهها برای انجام وظیفه خود یک از راهکارهای افزایش مسئولیت پذیری و مشارکت پذیری شهروندان در جامعه است.

وی افزود: متأسفانه علیرغم اختصاص ردیف بودجه برای احداث سرای محلات در سال 97 این امر با توجه به نبود بودجه کافی محقق نشد اما در سال آینده قطعا در یکی از محلات شهر سرای محلات ایجاد خواهد شد.