عملیات احداث نخستین مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست در مهاباد آغاز شد

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد:  دیروز مورخه 1399/10/17 عملیات احداث نخستین مرکز خیّرساز نگهداری کودکان بی سرپرست و بد سرپرست ویژه دختران در مهاباد،با حضور سرپرست فرمانداری مهاباد ، نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی و روسای ادارات شهرستان  آغاز شد.

رییس هیات مدیره خیریه کودکان و نوباوگان "ژیوان" در حاشیه این مراسم گفت: این مرکز در مکانی مناسب و در داخل شهر به مساحت 500 متر برای کودکان بی سرپرست و بدسرپرست با برآورد اعتباری 100 میلیارد ریال احداث خواهد شد تا کودکانی که از حقوق ابتدایی خود محروم هستند، رشد و تعالی یابند.

جلال معروفیان اظهار داشت: مجوز احداث این مرکز با همکاری نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی و همکاری اداره بهزیستی اخذ شده و طی آن خانه‌ای برای فرشتگان احداث خواهد شد.

وی با بیان اینکه تمام هزینه های احداث این مرکز توسط خیران تامین خواهد شد، اضافه کرد: زمین این بنا وقف شده سازمان اوقاف و شبکه بهداشت و درمان است که با همت خیرین شهرستان تأمین اعتبار خواهد شد.

وی ادامه داد: خیریه کودکان و نوباوگان ژیوان در سال 1392 با مجوز سازمان بهزیستی تأسیس شده و 22 نفر عضو هیات مدیره دارد که تأمین اعتبار برای اجرای تمامی برنامه‌ها از سوی خیرین صورت می‌گیرد.

مهران یوسفی رییس اداره بهزیستی مهاباد هم در مراسم گفت: هم‌اینک کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست زیرپوشش این نهاد حمایتی در چهار مرکز در این شهرستان قرار دارند که از این تعداد 22 کودک زیر 12 سال و 25 نفر نیز بالای 12 سال سن دارند که تحت پوشش خدمات حمایتی بهزیستی و خیران هستند.

کودکان بی‌سرپرست یا بدسرپرست به کودکانی گفته می‌شود که والدین خود را بر اثر حوادثی همچون تصادفات رانندگی یا مرگ از دست داده‌اند یا دارای والدینی هستند که رفتار مناسبی با فرزندان خود ندارند بنابراین تعریف کودک بدسرپرست و کودک بی‌سرپرست متفاوت است و در کنار شباهت‌هایی که دارند، تفاوت‌هایی نیز دارند.