برگزاری جلسه ستاد مقابله با کرونا شهرستان مهاباد

برگزاری جلسه ستاد مقابله با کرونا شهرستان مهاباد
شهروندان باید کمبود منابع و امکانات مقابله با بیماری کرونا را درک کرده و نسبت به رعایت دستورالعمل‌ها جدی‌تر باشند.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد : ایرج شجاعی فرماندار ویژه مهاباد گفت : امکانات و منابع ما باتوجه به شرایط تحریم نسبت به سایر کشورها محدود بوده و براین اساس نیاز است شهروندان با رعایت کامل فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک اهتمام بیشتری به خرج دهند.

وی با بیان اینکه محدودیت‌های جدید اجتماعی دوباره در سطح این شهرستان اعمال شده، ادامه داد: با توجه به تصمیمات اتخاذ شده در ستاد مبارزه با کرونای استان در خصوص شرایط مقابله با کرونا، محدودیت‌های مختلفی از روز گذشته تا آخر هفته جاری اعلام شده است.

فرماندار مهاباد اضافه کرد: براین اساس آموزش در دانشگاه‌ها، مدارس روزانه و شبانه‌روزی، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، زبانسراها، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سایر آموزشگاه‌ها به‌صورت مجازی انجام می‌گیرد.

وی تجمعات خانوادگی را منشا اصلی شیوع بیماری کرونا در مهاباد دانست و بیان کرد: همچنین برگزاری هرگونه مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش‌ها در این یک هفته ممنوع است و علاوه بر آن مساجد و مصلی‌ها، سینماها، سالن‌های تئاتر و مراکز مشابه، موزه، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی، باشگاه‌های ورزشی و رشته‌های پربرخورد از جمله کشتی، کاراته و جودو از دیگر مراکز مورد نظر است.

شجاعی اظهار داشت: صنف‌هایی شامل کافه، قهوه‌خانه، چایخانه، شهربازی، مراکز تفریحی آبی، استخرهای سرپوشیده و باشگاه‌های بدنسازی جزء این محدودیت‌ها بوده که در این خصوص مدیران مربوطه نظارت‌های لازم بر رعایت این مفاد را داشته باشند که در صورت بی‌توجهی با واحد متخلف برخورد قانونی خواهد شد. 

فرماندار ویژه مهاباد با اشاره به افزایش چند برابری بستری شدگان بخش کرونای این شهرستان گفت: اعمال محدودیت‌ها کرونایی بدون همکاری و همیاری شهروندان امکان‌پذیر نبوده و همه باید خود را در قبال این مسوولیت اجتماعی خود را موظف بدانند.

وی یادآور شد: کادر درمانی ما حدود هشت ماه بدون وقفه با این بیماری خطرناک دست و پنجه نرم میکند و همگان باید بدانند که ادامه این روند موجب فرسودگی کادر درمانی خواهد شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد هم در این جلسه گفت: هم‌اکنون ضرورت توجه به سلامت مردم، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک امری مهم و ضروری بوده در این میان هر چه رعایت این نکات افزایش داشته باشد، بطور طبیعی با کاهش شمار و شیوع بیماری مواجه خواهیم شد.

امیر بهزاد با بیان اینکه تاکنون سه هزار و 30 نفر از شهروندان این شهرستان دچار بیماری کرونا شده‌اند، ادامه داد: میانگین افراد مبتلا به کرونا در مهاباد 45 سال است. 

وی با اشاره به اینکه 42 درصد کل مبتلایان مهابادی در رده  سنی 20 تا 40 سال هستند، گفت: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون 128 نفر جان خود را از دست داده‌اند که میانگین سنی آنان 69 سال بوده و 107 نفر ساکن شهر و 19 نفر ساکن روستاهای توابع این شهرستان بودند.

بهزاد اظهار داشت: براساس آمارهای موجود 62 نفر از 270 بیمار مبتلا به کرونا دارای زمینه بیماری قلبی عروقی، 21 نفر از 141 بیمار مبتلا دارای بیماری دیابت، پنج نفر از 31 بیمار مبتلا دارای زمینه بیماری ریوی، سه نفر از 30 بیمار مبتلا دارای بیماری کلیوی و 11 نفر از 68 بیمار مبتلا نیز دارای سایر بیماری‌های زمینه‌ای بوده‌اند. 

# نظر : 0