حجم آب پشت دریاچه سد مهاباد بیشتر از مدت مشابه پارسال است.

افزایش حجم آب پشت سد مهاباد در مقایسه با پارسال

افزایش حجم آب پشت سد مهاباد در مقایسه با پارسال

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد؛ رئیس امور آب شهرستان مهاباد گفت: هم‌اکنون حجم آب پشت دریاچه سد مهاباد به ۱۱۸ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیش از چهار میلیون مترمکعب بیشتر است.

خالد رحمانی، با اشاره به اینکه حجم ورودی آب به سد مهاباد به صفر رسیده است، افزود: در حال حاضر تراز سد مهاباد به یکهزار و ۳۵۰ متر از سطح دریاهای آزاد رسیده که این مقدار نیز ۵۰ سانتیمتر بیشتر از تراز سد در مدت مشابه سال قبل است.

رحمانی، با بیان اینکه دبی خروجی آب از سد مهاباد هم اکنون پنج مترمکعب است، گفت:  ۳.۵ مترمکعب آن صرف بخش کشاورزی و ۱.۵ مترمکعب هم صرف بخش صنعت و آشامیدنی خواهد شد.

وی افزود: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۲۷۶ میلیون مترمکعب از آب پشت سد این شهرستان به سمت دریاچه ارومیه رها شده است.

رحمانی، با اشاره به اینکه سهمیه امسال بخش کشاورزی از سد مهاباد ۹۴ میلیون مترمکعب است، تصریح کرد: تاکنون ۷۱ میلیون متر مکعب آب برای مصرف کشاورزی رها شده و مرحله آخر رهاسازی روز ۳۰ مردادماه آغاز می شود.

رئیس امور آب مهاباد شهرستان مهاباد اضافه کرد: در سال آبی جاری ۵۵۰ میلیمتر بارندگی در ایستگاه باران‌سنجی سد مهاباد ثبت شده است، و این در حالی است که طی سال گذشته در این مدت ۳۹۱ میلی متر بارندگی در این ایستگاه ثبت شده بود.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون مترمکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون مترمکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب آشامیدنی شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

# نظر : 0