سالزراعی جاری؛ آغاز رهاسازی آب سد مهاباد برای کشت‌های پاییزی

سالزراعی جاری؛  آغاز رهاسازی آب سد مهاباد برای کشت‌های پاییزی
رهاسازی پنج میلیون مترمکعب آب برای کشت‌های پاییزی کشاورزان شهرستان مهاباد در سال زراعی جاری آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ، مدیر امور آب مهاباد گفت: این مقدار آب از محل سد انحرافی «یوسف‌کند» و سد مهاباد برای تامین آب مصرفی بخش کشاورزی و کشت پاییزی این شهرستان طی ۱۰ روز رهاسازی می‌شود.

خالد رحمانی افزود: سه روز نخست رها سازی آب با حجم خروجی سه مترمکعب بر ثانیه خواهد بود که در مجموع در این مدت بیش از ۲۵۹ هزار مترمکعب از آب این سد به سمت مزارع رها خواهد شد.

وی اضافه کرد: مابقی سهم کشت پاییزی هم از محل سد مهاباد خواهد بود که به دلیل عملیات لایروبی رودخانه مهاباد هم‌اکنون امکان رهاسازی آب وجود ندارد.

«رحمانی» با بیان اینکه سهمیه آب بخش کشاورزی مهاباد سالانه ۹۵ میلیون مترمکعب است، عنوان کرد: آب رهاسازی شده برای کشت پاییزی از سهمیه سالانه بخش کشاورزی کسر خواهد شد.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون مترمکعب ظرفیت مفید است که علاوه‌ بر تامین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون مترمکعب از آب ذخیره شده در پشت سد مهاباد به مصارف بخش کشاورزی و ۱۹ میلیون مترمکعب نیز به مصرف شرب می‌رسد.