کارگروه اشتغال شهرستتان مهاباد تشکیل جلسه داد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ؛ صبح امروز مورخه 1399/12/05 جلسه کارگروه اشتغال شهرستان با ریاست دکتر خدرلو معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مهاباد و جمعی از مسئولین شهرستان در سلن جلسات فرمانداری برگزار شد.

عارف خدرلو در جلسه کارگروه اشتغال اظهار داشت: مهاباد با پرداخت این میزان تسهیلات رتبه نخست جذب اعتبار اشتغال پایدار روستایی را بین شهرستان‌های آذربایجان‌غربی به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه در کنار پرداخت این میزان پرداختی به متقاضیان حدود هزار و 700 نفر تعهد شغلی ایجاد شده است، اضافه کرد: تعداد اشتغالزایی واقعی و تعهدی که سرمایه‌گذار داده باید توسط یک کارگروه رصد و راستی آزمایی شود.

فرماندار ویژه مهاباد با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال دغدغه اصلی دولت است، اظهار داشت: با توجه به شرایط موجود، شغل‌های سنتی دیگر جوابگوی معیشت مردم نیست و گرایش به شغل‌های جدید به ویژه در زمینه فضای مجازی، گردشگری و دانش بنیان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

خدرلو، از واحدهای صنفی و تجاری که برای حفظ سلامت مردم حدود یک سال کسب و کار خود را تعطیل کرده‌اند، قدردانی کرد و گفت: اولویت اصلی ما در شرایط فعلی، سلامت شهروندان در مقابل بیماری کووید-19 بوده و در اجرای پروتکل های بهداشتی با شخصی تعارف نداریم.

وی ضمن انتقاد از شعب‌ بانک ها که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی کنند، گفت: آخرین تذکر برای رعایت پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا و فاصله گذاری اجتماعی به بانک‌ها اعلام شده و در صورت تکرار نسبت به پلمب شعبه مورد نظر اقدام خواهد شد.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی مهاباد هم در این جلسه گفت: از ابتدای سال 1397 تا پایان سال 1398 بالغ بر 500 فقره پرونده اشتغال پایدار روستایی تشکیل و به بانک های عامل معرفی شده که نسبت به سهمیه ابلاغی شهرستان حدود 6 برابر از لحاظ تسهیلات بیشتر از است.

بارزان دانشمند بیان کرد: بانک کشاورزی با 472 میلیارد ریال، پست بانک با 89 میلیارد ریال، بانک توسعه تعاون با 76 میلیارد ریال و بانک صندوق کارآفرین امید با 47 میلیارد ریال بیشترین پرداختی تسهیلات اشتغال پایدار روستایی را داشته است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون امکان ثبت نام در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی وجود ندارد، گفت: 2 پروژه بلاتکلیف در سال جاری نیز در قالب همین طرح با پرداخت تسهیلات 40 میلیارد ریالی راه اندازی شده است.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت هم در این جلسه گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا برای 9 واحد تولیدی و صنعتی که دچار آسیب و زیان شده بودند، پرونده تشکیل و به بانک معرفی شد.

محمد جهین اضافه کرد: در مجموع 169 میلیارد ریال تسهیلات هم به این واحدها در راستای جبران خسارت وارده بر کسب و کار پرداخت شده است.

وی بیان کرد: از تعداد کل پرونده واحدهای فعال مهاباد هفت واحد تولیدی، 2 واحد کشاورزی و 2 واحد دارای پروانه کسب بودند که با درخواست وام، مشمول دریافت تسهیلات قرار گرفتند.

در ادامه این جلسه هر یک از بانک های عامل نسبت به مشکلات پرداخت تسهیلات و بازپس گیری تسهیلات اشتغال پایدار روستایی مطالبی بیان کردند.