صلح و سازش در یک پرونده قتل با رضایت اولیای دم

صلح و سازش در یک پرونده قتل با رضایت اولیای دم
صلح و سازش در یک پرونده قتل با رضایت اولیای دم

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ، نشست مصالحه و رضایت دو خانوادە که سال قبل در یک نزاع بر سر حق آبه 2 برادر قربانی شده بودند، با حضور مسئولین شهری و فعالان مدنی شهر مهاباد در سالن فرمانداری این شهر برگزار شد و طی آن اولیای دم با گذشت از حق خود جان 2 فرد محکوم به اعدام را از چوبه دار نجات دادند.

حجت الاسلام غفار نظامیان رییس دادگستری شهرستان مهاباد در خصوص علت حادثه اظهار کرد: این دو خانواده در یکی از روستاهای مهاباد بدلیل اختلاف بر سر زمین و مسائل مالی پرونده‌های متعددی در این زمینه در شعب مختلف داشتند.

وی افزود: متأسفانه با بالا گرفتن اختلاف‌ها، نزاع و درگیری منجر به قتل دو نفر از اعضای یکی از این خانواده‌ها می‌شود.

نظامیان ضمن تقدیر و تشکر از تمامی کسانیکه برای مصالحه و آشتی این دو خانواده تلاش کردند اظهار کرد:  خوشبختانه تلاش ریش‌سفیدان، بزرگان و روحانیون شهرستان مهاباد، ربط و سردشت در جهت برقراری صلح و سازش مؤثر واقع شد.

وی با اعلام اینکه جنبه عمومی حکم برای محکومان اجرا می‌شود از رسانه‌ها خواست با پوشش اخبار و تشویق شهروندان برای صلح و سازش زمینه را برای تعیین تکلیف چندین پرونده دیگر فراهم نمایند.

حاج ماموستا دکتر عبدالسلام امامی امام جمعه شهرستان مهاباد نیز در این مراسم اظهار کرد: این اقدام یک مانور رسانه‌ای نیست بلکه می‌تواند الگویی برای سایر پرونده‌های مشابه باشد.

وی افزود: اگرچه راه رسیدن به صلح بسیار سخت تر از جنگ است و در این راه جفای بسیار وجود دارد اما برابر آنچه در قرآن کریم آمده رهایی زندگی یک فرد از مرگ برابر با نجات همگی مردم جهان است و یقینا اجر و پاداش آن غیر قابل وصف است.

دکتر امامی با اشاره به چندین آیه شریفه و احادیت در خصوص بخشش تصریح کرد: چند پرونده دیگر نیز در شهرستان وجود دارد که تاکنون بلاتکلیف مانده و این اقدام می‌تواند سرآغازی برای اجرای سنت حسنه در شهرستان باشد.

امام جمعه شهرستان مهاباد در بخشی از سخنان خود با اشاره به فرماندهی جوانان در بسیاری از جنگ‌ها و توجه ویژه پیامبر اکرم به جوانان اظهار کرد: تلاش یک جوان 25 ساله در این صلح بسیار ستودنی بود و گویای این حقیقت است که جوانان در بسیاری از امور می‌توانند مؤثر باشند.

ایرج شجاعی معاون استاندار و فرماندار شهرستان مهاباد نیز در ادامه با غیر قابل وصف خواندن اقدام اولیای دم اظهار کرد: تأکید خداوند برای نام گذاری انسان به احسن الخالقین در این روز تجلی شد.

وی ابراز امیدواری کرد: تجلی نور خدا و تلاش دادستان، رییس دادگستری، امامان جمعه شهر مهاباد، سردشت و ربط، ریش سفیدان و بزرگان منطقه زمینه را برای صلح و سازش در پرونده‌های دیگر فراهم نماید.

شجاعی از رسانه‌ها خواست با بازتاب و رسانه‌ای کردن این صلح و سازش زمینه را برای صلح و سازش در کل جامعه فراهم کنند.

در پایان مراسم امام جمعه شهرستان ربط، روحانیون و ریش‌سفیدان شهرهای مهاباد و سردشت ضمن تقدیر از بزرگ‌منشی خانواده قربانیان این حادثه با اشاره به آیات قرآن و احادیث نبوی برای بازماندگان طلب صبر و مغفرت کردند.

لازم به ذکر است که شهریاری استاندار آذربایجان غربی به صورت تلفنی وزنده در این جلسه با حضار به گفتگو پرداخت واز اقدام ارزشمند وشایسته تقدیر وتمجید نمود.

در شهریور ماه سال گذشته بر اثر نزاع 2 خانواده در روستای 'گردشیلان' در بخش خلیفان شهرستان مهاباد، 2 نفر کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند. این نزاع بر سر حقابه و زمین کشاورزی اتفاق افتاده بود و 2 برادر از یک خانواده در این درگیری کشته و سه نفر دیگر نیز زخمی شدند.