رونمایی از کتاب برنامه جامع مدیریت تالاب کانی برازان مهاباد

رونمایی از کتاب برنامه جامع مدیریت تالاب کانی برازان مهاباد
رونمایی از کتاب برنامه جامع مدیریت تالاب کانی برازان مهاباد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ، کتاب برنامه جامع تالاب کانی برازان مهاباد که با مشارکتهای سازمانهای مردم نهاد ونخبگان تدوین شده بود در سالن فرمانداری مهاباد با حضور مسئولان شهرستان و استان، انجمن های زیست محیطی و سازمانهای مردم نهاد رونمایی شد.

فاروق سخنور رییس اداره محیط زیست شهرستان مهاباد در گفتکگو با خبرنگار هاژه  ضمن تقدیر از تلاش تدوینگران این کتاب اظهار کرد: برای اولین بار در سطح منطقه برنامه مدیریت جامع تالاب ها با مشارکت مستقیم سازمانهای مردم نهاد و انجمن های زیست محیطی و شهروندان منطقه  بصورت یک سند علمی، کارشناسی شده با قابلیت اجرایی تهیه و تدوین شده است.

وی افزود: در تدوین این کتاب نخبگان، ذینفعان و انجمن ها با تشکیل چندین نشست تخصصی با نظارت فرمانداری مهاباد مفاد آن را تنظیم و مسئولیت های هر اداره و سازمان را بصورت مشخص تعریف کرده اند.

سخنور تصریح کرد: این کتاب در 8 بخش اصلی و مطالعات پایه با 148 صفحه توسط انتشارات نشر طلایی در 1 هزار نسخه به چاپ رسیده است. استراتژی اصلی محتوای آن بر پایه حفظ و بهره برداری پایدار از تالاب کانی برازان با افق 20 ساله تدوین شده است.

وی اضافه کرد: برقراری یک نظام مدیریت اکوسیستمی مبتنی بر مشارکت همه ذینفعان در پیشبرد اهداف حفاظتی، احیا و بهره برداری خردمندانه از خدمات تالاب کانی برازان به عنوان هدف نهایی در نظر گرفته شده است.
 
حجت جباری معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز ضمن تقدیر از عملکرد سازمانهای مردم نهاد و انجمن های زیست محیطی در تدوین این کتاب اظهار کرد: برنامه مدیریت جامع تالاب کانی برازان مهاباد بر سه هدف راهبردی مدیریت آب و خاک، حفاظت از تنوع زیستی و افزایش آگاهی مردم از وجود تالاب استواراست.

 
وی افزود: حفاظت از تالابها برای حفظ اکوسیستم منطقه و ارتقای معیشت مردم تدوین برنامه ای جامع و کامل را به امر ی احتناب ناپذیر تبدیل کرده است.

 

جباری با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تالاب کانی برازان اظهار کرد: برای حفاظت از منابع آبی تالاب کانی برازان یک لاگن طبیعی برای تصفیه آب تالاب به مساحت یک هکتار با مشارکت تشکل های زیست محیطی روستاهای قره داغ و خورخوره ایجاد شده و به زودی مرحله دوم احداث این لاگن اجرایی می شود.