نشست خبری فرماندارمهاباد و دبیر ستاد مقابله با کرونا


به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ،  رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهاباد و فرماندار این شهرستان آخرین وضعیت و خبرها در خصوص بیماری کرونا در شهرستان را تشریح کردند.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهاباد اظهار کرد: از ۱۰ نمونه مشکوک مبتلا به ویروس کرونا درمهاباد که به تهران ارسال شده‌بود، جواب چهار مورد آنها منفی اعلام شده است.

وی با بیان اینکه هیچ مورد مثبت ویروس کرونا در شهرستان مهاباد بستری نخواهد شد افزود: درحال حاضر 6 نفر در بخش ایزوله بیمارستان مهاباد تحت مراقبت قرار دارند که نمونه‌ آزمایش آنها به تهران ارسال شده و منتظر اعلام نتیجه آزمایش هستیم.

بهزاد تصریح کرد: براساس دستورالعمل جدید اجازه اطلاع رسانی در خصوص آمار بیماران کرونا فقط با معاون وزیر است و موارد مثبت در استان آذربایجان غربی مشاهده شده است.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهاباد با بیان اینکه ترس منطقی موجب پیشگیری و ایجاد رعب و وحشت و شایعات آرامش روانی جامعه را بر هم می‌زند، اظهار کرد: با توجه به سپری کردن دوره کمون احتمال میرد شمار مبتلایان در استان و حتی شهرستان افزایش یابد، لذا از شهروندان می‌خواهیم اقدامات پیشگیرانه را جدی ترانجام دهند.

وی با بیان اینکه درحال حاضر مبتلایان به ویروس کرونا در بیش از 50 شهر و 27 استان کشور وجود دارد  افزود: در صورت افزایش آمار مبتلایان مجوز بکارگیری نیروی مازاد در این شهرستان صادر می شود.

بهزاد با بیان اینکه برخلاف برخی اظهارات این ویروس از طریق تنفس وارد بدن نمی‌شود تصریح کرد: بهترین راه مقابله با این بیماری اقدامات پیشگیرانه ازجمله عدم حضور در بین اجتماع، شستن دست‌ها است، چرامه این ویروس تنها بر اجسام ‌می‌ماند و در صورتیکه دستها با چشم، گوش، بینی و دهان ارتباط پیدا نکند نزدیک به 10 ساعت زمان می‌برد تا وارد بدن شود.

ایرج شجاعی فرماندار مهاباد نیز با بیان اینکه  اخبار و گزارش‌های مربوط به کرونا در این شهرستان به صورت شفاف و از طریق رسانه‌های رسمی در اختیار مردم قرار می‌گیرد اظهار کرد: تمام تلاش ما این است پاک بودن مهاباد حفظ شود و در این راستا تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم.

وی افزود: با هماهنگی‌های صورت گرفته محورهای اصلی مواصلاتی مهاباد کنترل می‌گردد و اکیپی که در محل مستقر میشود موظف است  نسبت به کنترل پلاک خودروها و تب سنجی آنها اقدام نماید.

شجاعی با بیان اینکه مدارس حق پذیرش مهمان را ندارند تصریح کرد: صاحبان سوییت‌های شخصی و غیررسمی در مهاباد توجیه شده‌اند که حق پذیرش ندارند و در صورتی که خلاف آن عمل کنند بشدت مجازات خواهند شد.

وی اضافه کرد: پذیرش فرهنگیان در مهاباد لغو و مراکز اقامتی و رستوران‌های خانه معلم و طلائیه و ارتش تعطیل شده‌اند، همچنین پذیرش در هتل‌ها تحت تدابیر شدید مراقبتی انجام می‌‌‌گردد و هر روز گندزدایی خواهند شد و در صورتی که مهمانی از شهرهای آلوده وارد هتل‌ها شوند، صاحبان هتل‌ها فوری به شبکه بهداشت اطلاع خواهند داد و آزمایش‌ و تصمیمات لازم در خصوص آنها بدون تعارف انجام خواهد شد.