مشکلات صادراتی فعالان اقتصادی مهاباد بررسی شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد، جلسه بررسی مشکلات و موانع صادراتی فعالان اقتصادی مهاباد روز یکشنبه  برگزار و طی آن تولیدکنندگان فعال شهرستان موانع بر سر راه خود برای فروش محصولات خود در بازارهای هدف به ویژه در بخش صادرات مطرح کردند.

فرماندار ویژه مهاباد در حاشیه این جلسه اظهار کرد: مشکلات و موانع بر سرراه صادرات محصولات تولیدی شهرستان احصا و نسبت به پیگیری امورات آنها در استان اقدام خواهد شد.

امیر قادری با بیان اینکه برخی از اختیارات از حوزه شهرستان خارج است، اضافه کرد: فعالان اقتصادی مهاباد از ظرفیت گمرک این شهرستان برای صادرات محصولات خود استفاده نکرده و در این زمینه آگاه سازی از شرح وظایف این گمرک برای تولیدکنندگان کمرنگ بوده است.

معاون توسعه و مدیریت منابع گمرکات آذربایجان غربی هم گفت: سهم گمرک مهاباد از صادرات محصولات تولیدی و فرآوری شده در این شهرستان بسیار ناچیز است.

حسین عباس پورکامیاب افزود: این شهرستان با وجود واحدهای اقتصادی و محصولات تولیدی کشاورزی سهم کمرنگ در صادرات داشته که باید در رویه بازنگری انجام شود.

وی ادامه داد: طی سه ماه نخست امسال کمتر از 100 تن اظهار نامه صادراتی در گمرک مهاباد ثبت شده که باتوجه به ظرفیت این شهرستان قابل تامل است.

معاون توسعه و مدیریت منابع گمرکات آذربایجان غربی بیان کرد: ناآگاهی فعالان اقتصادی مهاباد از شهر وظایف و ظرفیت های این اداره موجب شده صادرکنندگان از سایر گمرکات و مبادی صادراتی اقدام به ارسال کالا و محصولات خود کنند.

پورکامیاب تاکید کرد: اطلاع رسانی و آگاه سازی صاحبان بنگاه های اقتصادی در راستای وجود زیرساخت لازم برای دریافت اظهارنامه های صادراتی در گمرک مهاباد می تواند ظرفیت سالانه این شهرستان را تا 10 برابر افزایش داد.

در ادامه جلسه فعالان اقصادی مهاباد به ارایه مشکلات و موانع بر سر تولید و صادر شدن محصولات خود پرداختند.

مهاباد با 250 هزار نفر جمعیت دارای بزرگ ترین واحد صنعتی شمالغرب کشور و همچنین قطب تولید محصولات کشاورزی از جمله سیب در منطقه است.