قدردانی از فعالان حوزه سلامت و مروجان سلامت

قدردانی از فعالان حوزه سلامت و مروجان سلامت
قدردانی از فعالان حوزه سلامت و مروجان سلامت

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد، رتبه برتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در آیین ویژه ای که روز چهارشنبه به منظور قدردانی از فعالان حوزه سلامت و مروجان سلامت در تالار کانون فجر مهاباد ترتیب یافت، اعلام شد.
معاون استاندار وفرماندار مهاباد در این آیین با تاکید بر توجه جدی افراد به بهداشت و سلامت روح و روان گفت: براساس آمارهای رسمی، 70 درصد بیماری های جسمانی انسان ناشی از مشکلات روحی و روانی است.
ایرج شجاعی ادامه داد: اگر جسم انسان دچار مشکلات و بیماری شود به سرعت برای درمان آن اقدام می شود اما در صورت بروز مشکلات روحی، افراد توجهی به آن نمی کنند و این بی توجهی منشا بسیاری از مشکلات جامعه شده است.
وی افزایش مهارت دانش آموزان را در ارتقای سلامت روحی و روانی موثر دانست و افزود: باید این نسل را برای ورود به عرصه جوانی، زندگی مشترک و نحوه مواجهه با مشکلات آماده کنیم و آنها را آموزش دهیم.
معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش مهاباد نیز گفت: 40 مدرسه این شهرستان با بیش از 560 نفر در حوزه ترویج سلامت فعال است.
احمد رحمانی اظهار داشت: مدرسه مروج سلامت به منزله یک نظام برای ارتقای سلامت است که با مشارکت فعالانه اولیا، مربیان و دانش‌آموزان و با رویکرد توانمند سازی دانش‌آموزان در زمینه مراقبت از خود، فرهنگ خود مراقبتی و آموزش همسانان و همسالان، منجر به افزایش ظرفیت‌ها و توانمندسازی مردم در مورد سالم زندگی کردن، سالم کارکردن و آموزش با کیفیت خواهد شد.
وی اضافه کرد: اجرای برنامه جامع آموزش سلامت، ارایه خدمات بالینی در مدرسه، سلامت محیط و بهبود تغذیه در مدرسه، تحرک فیزیکی و فعالیت بدنی، ارتقای سلامت کارکنان مدرسه، ارایه خدمات سلامت روان و مشاوره ای و مشارکت والدین و جامعه در برنامه های سلامت در مدرسه و تشکیل شبکه داوطلبان سلامت دانش آموزان از جمله برنامه های این مدارس است.
رییس شبکه بهداشت و درمان مهاباد نیز در این آیین، ارتقای سطح سلامت جامعه را نیازمند افزیش دانش و سواد جامعه در حوزه سلامت عنوان کرد.
سامرند مرزنگ ارﺗﻘﺎی ﺳﻼﻣﺖ ﻋﻤﻮمی جامعه و افزایش کیفیت زندگی مردم را نیازمند آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگسازی در جامعه برشمرد و یادآور شد: مردم باید به ﻛﻴﻔﻴﺖ زﻧﺪﮔﻲ، نوع تغذیه و عوامل پیشگیری بیماری توجه داشته باشند.
در این مراسم همچنین سوگندنامه سفیران سلامت توسط دانش آموزان قرائت شد.
لازم به ذکر است، طرح «مروج سلامت» برای انتقال مفاهیم سلامت بین دانش آموزان مدارس کشور طراحی شده است و ابتکار آن نیز به برنامه «سلامت برای همه» سازمان بهداشت جهانی برمی گردد.
مهاباد با 237 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد و دارای یک بیمارستان، 68 خانه بهداشت، 18 مرکز سلامت روستایی و شهری، 10 پایگاه سلامت و بیش از 200 مطب خصوصی است.
41
هزار و 600 دانش آموز مهاباد در مقاطع تحصیلی مختلف در 320 مدرسه شهری و روستایی مشغول به تحصیل هستند.