بازدید فرماندار مهاباد از واحد های تولیدی و صنعتی

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ؛ دیروز مورخه 1400/2/12 معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مهاباد به همراه ریاست اداره صمت و ریاست صندوق کارآفرین امید از واحدهای تولیدی و صنعتی این شهرستان بازدید بعمل آوردند.

عارف خدرلو  در حاشیه بازدید و بررسی موانع تولید در تعدادی از واحدهای صنعتی این شهرستان گفت : یکی از فلسفه های وجودی پتروشیمی ها در هر منطقه حمایت از صنایع پایین دستی در این صنعت است که در این زمینه پتروشیمی مهاباد نیز باید با در اختیار قرار دادن خوراک این واحدها در این زمینه مشارکت داشته باشد.

وی اظهار داشت: راهبرد اصلی نظام در سال جاری تحقق شعار مقام معظم رهبری مبنی بر رفع موانع تولید و پشتیبانی بوده که باید در راس امور تمام ارگان ها و مدیران شهرستانی باشد.

خدرلو ادامه داد: هم اکنون کشور ما از طرفی در جنگ اقتصادی با آمریکا و از طرف دیگر درگیر مشکلات به وجود آمده ناشی از بیماری کرونا است که فشار زیادی را به بخش اقتصاد و معیشت مردم وارد کرده است.

فرماندار ویژه مهاباد اضافه کرد: راه‌اندازی واحدهای تولیدی پایین دستی و حمایت از آن در شرایطی که کشور با فشار تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و متحدانش  و نیز با بحران کرونا نیز دست و پنجه نرم می‌کند می‌تواند به عنوان یکی از راه های برون‌رفت از فشارهای اقتصادی در مناطقی چون این شهرستان باشد.

وی با اشاره به بازدید از شماری از واحدهای تولیدی در این شهرستان افزود: در بررسی میدانی از مشکلات و موانع تولید مهاباد بخش عمده مربوط به مسایل مالی و ارایه تسهیلات بوده که دولت با تدابیر در نظر گرفته نسبت به رفع و حمایت از بخش تولید گام اساسی برخواهد داشت.

خدرلو ضمن قدردانی از صندوق کارآفرینی امید در پرداخت تسهیلات برای راه اندازی واحدهای تولیدی اضافه کرد: برخی دیگر از مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان نیز در کارگروه رفع موانع تولید آذربایجان غربی مطرح و نسبت به رفع و پشتیبانی از آنها اقدام خواهد شد و تلاش خواهد شد تا مشکلات پرداخت اعتبارات جدید و سرمایه در گردش برای این واحدها نیز توسط این صندوق تسهیل شود. 

وی افزود: یکی از تولیدکنندگان صنایع کشاورزی مهاباد در بخش نوارهای تیپ آبیاری که اولین واحد تولیدی نوارهای آبیاری مزارع کشاورزی در آذربایجان‌غربی و دومین واحد از این دست در کشور است هم اکنون با کمبود مواد اولیه مواجه است که این مواد در خود پتروشیمی در حال تولید است.

فرماندار ویژه مهاباد با بیان اینکه این واحد تولیدی با 50 میلیارد ریال سرمایه گذاری شخصی برای بیش از 12 نفر به صورت مستقیم اشغالزایی ایجاد کرده است گفت: کمبود مواد اولیه و خرید آن در بازار آزاد با نرخ بالاتر عمده مشکل این واحد است که با تامین مواد اولیه آن از سوی پتروشیمی مهاباد این واحد حتی می تواند وارد مدار صادرات شود.

وی اضافه کرد: این واحد ماهانه ظرفیت تولید چهار میلیون متر نوار آبیاری، سه میلیون شلنگ و یک میلیون قطعه شیرآلات مربوط به بخش آبیاری قطره ای مزارع کشاورزی را دارد که امکان صادرات به کشور همسایه نیز فراهم است.

 فرماندار مهاباد در این بازدید همچنین از واحدهای تولید کیت های الکترونیکی، مبل و صنایع چوبی و درب های چوبی و ضد سرقت که از سوی صندوق کارآفرینی امید این شهرستان تسهیلات دریافت و اقدام به فعالیت و ایجاد اشتغال کرده بود نیز دیدن و با گفت و گو با مدیران این واحدها با مشکلات و مسایل آنها از نزدیک آشنا شد.