مردم اخبار مربوط به کرونا را از منابع رسمی پیگیری کنند

مدیرکل صدا و سیمای مرکز مهاباد:

مدیرکل صدا و سیمای مرکز مهاباد:
مدیرکل صدا و سیمای مرکز مهاباد گفت: شهروندان باید اخبار موثق و درست را به جای پیگیری کردن از فضای مجازی از منابع رسمی دنبال کنند.

 

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد قوی بنیه روز سه‌شنبه در جلسه کمیته اطلاع‌رسانی بهداشت و رسانه این شهرستان اظهار داشت: واقعیت این است از زمان تایید ورود کرونا به ایران، مردم سردرگم شده‌اند و نوعی نگرانی در جامعه به وجود آمده‌ است که در چنین شرایطی اطلاع‌رسانی درست و دقیق در کنار آموزش و مشارکت همگانی آحاد جامعه به توصیه‌های پزشکی و پیشگیرانه می‌تواند بهترین راهکار مقابله با این ویروس در شرایط کنونی باشد.  

وی با تاکید بر مدیریت فضای روانی جامعه در برابر این موضوع افزود: رسانه های خارجی به صورت مداوم و شبانه‌روزی با انتشار اخبار کذب و منفی در حال ملتهب کردن جامعه هستند که در چنین شرایطی رسانه های داخلی برای آرام ساختن فضای روانی جامعه و خنثی کردن اخبار این رسانه های باید با قدرت تمام وارد میدان شوند.

وی با بیان اینکه در این برهه باید اطلاع‌رسانی شفاف در دستور کار رسانه‌های قرار گرفته و از کتمان مسایل خودداری کرد ادامه داد: به دلیل جدی نگرفتن جایگاه رسانه و اطلاع‌رسانی سریع و شفاف در مورد این بیماری، خبرهای ضد و نقیضی در فضای مجازی و حتی رسانه‌های کشور دیده می‌شود که این امر تنها بر ملتهب شدن بیشتر جامعه می‌انجامد.

«قوی بنیه» افزود: در شرایطی مانند وضعیت کنونی، رسانه‌ها باید بیشترین دسترسی را به مسوولان و اطلاعات مربوطه داشته باشند تا رسانه‌های غیررسمی در خلاء فضای اطلاع‌رسانی حرفه‌ای، اقدام به انتشار خبرهای غیرواقعی نکنند و جامعه نیز رسانه‌های معتبر را به عنوان کانون‌های اصلی اطلاع‌رسانی بشناسد

رییس شبکه بهداشت‌ودرمان مهاباد نیز در این جلسه با تاکید بر نقش رسانه‌های در پیشگیری از بسیاری از بحران‌ها اظهار داشت: رسانه‌ها می‌توانند در امر اطلاع رسانی دقیق و آرام بخشی به جامعه نقش مهمی ایفا کنند.

امیر بهزاد افزود: تاکنون هیچ مورد مشکوک به کرونا در نه تنها در این شهرستان بلکه در آذربایجان غربی زارش نشده است اما به رعایت بهداشت فردی تمام اقشار جامعه تاکید می‌شود.

وی اضافه کرد: آمادگی و اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با این بیماری توسط دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشت و درمان در استان انجام شده است و خبرهایی مبنی بر حضور بیمارانی در قرنطینه شایعه است

وی ادامه داد: در سطح استان سه بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا(س) میاندوآب، طالقانی ارومیه و قمربنی هاشم خوی به عنوان بیمارستان‌های مرجع برای این بیماری درنظر گرفته شده است.

«بهزاد» با بیان اینکه تقریبا ۹۸ درصد مبتلایان به ویروس کرونا درمان می‌شوند و حدود ۸۰ درصد مبتلایان فرم خفیف هستند و بقیه افراد اگر به خوبی مراقبت شوند، درمان خواهند شد افزود: رسانه‌های درکنار اطلاع رسانی می‌توانند با انتشار برنامه‌های آموزشی در رابطه با پیشگیری از این بیماری نقش مهمی را در جامعه ایفا کنند.

در ادامه این جلسه که با حضور مدیران خبرگزاری ها و پایگاه های خبری این شهرستان برگزار شد بر ایحاد یک کانال خبری برای قرار دادن اخبار و اطلاعات مورد نیاز رسانه‌ها، ارایه آموزش‌های همگانی از طریق شبکه‌های مجازی و معرفی یک فرد به عنوان سخنگو تاکید شد.

ویروس کرونا به خاطر ضریب شیوع بالا و نداشتن علایم بالینی شناسایی بیماران احتمالی مبتلا را سخت کرده و در نتیجه بهترین راه برای سرکوب این ویروس رعایت نکات بهداشتی توسط تک تک شهروندان است.

# نظر : 0