اولین جشن برداشت عسل در مهاباد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ، اولین جشن برداشت تولید عسل در شهرستان مهاباد با حضور مسوولان و زنبورداران شهرستان در ارتفاعات "سه‌ری مه‌یدان" این شهرستان برگزار گردید.

محمد فکری رییس هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان عسل استان آذربایجان غربی در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: برابر آمارهای سال گذشته بیش از 1 میلیون و 200 هزار کندو در استان آذربایجان غربی سرشماری شده که 16 درصد کندوهای کل کشور را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه نزدیک به 25 درصد عسل کشور در آذربایجان غربی تولید می‌شود، افزود: تولید عسل در استان به اوج خود رسیده و باید تولید ژل رویال، گرده زنبور عسل، موم که از لحاظ اقتصادی بسیار با ارزش هستند به تولیدات زنبور داران اضافه شود.

فکری تصریح کرد: میانگین جهانی تولید عسل در هر کندوی 22 کیلوگرم می‌باشد و این میزان در کشور 10 کیلوگرم است ولی در استان آذربایجان غربی و بطور مشخص در مهاباد این میزان به 18 الی 20 کیلوگرم می‌رسد که نشان دهنده تخصص و مهارت زنبورداران این شهرستان و استان در نگهداری و تولید عسل است.

وی اضافه کرد: در استان آذربایجان غربی 1 اتحادیه و 13 شرکت زنبورداری وجود دارد که امسال از حالت راکد به فعال تبدیل شده‌اند.

رییس هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان عسل استان آذربایجان غربی در ادامه با تاکید بر لزوم هماهنگی و تعامل جهاد کشاورزی، کشاورزان و زنبوردارن برای افزایش بهره‌وری اظهار کرد: سم‌پاشی در زمان نامناسب، از بین بردن مراتع و دستکاری در طبیعت تهدیدی برای نابودی زنبورهای عسل محسوب می‌شود، لذا افزایش تولید و بهره‌وری نیازمند تعامل، هماهنگی و تلاش بیشتر است.

در ادامه مدیر جهادکشاورزی شهرستان مهاباد از افزایش 150 درصدی تولید عسل در سال 98 نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: سال گذشته بدلیل بارش‌های سیل آسا و خسارات زیاد 160 تن عسل در این شهرستان تولید شد ولی امسال میزان تولید عسل در مهاباد به اوج خود خواهد رسید.

جعفر ایمانیان  رییس اداره کشاورزی ، اظهار کرد: با توجه مساعدت هوا و عدم خسارات در سالجاری، پیش بینی می‌شود امسال 400 تن عسل در زنبورستان‌های این شهرستان برداشت شود.

وی افزود: درحال حاضر نزدیک به 500 نفر زنبور دار در این شهرستان مشغول به فعالیت هستند که 460 نفر آنها عضو تعاونی زنبورداران مهاباد هستند.

در بخش دیگر این مراسم صلاح خضری هنرمند و پژوهشگر موسیقی فولکلور کوردی بهمراه گروه موسیقی به اجرای چند قطعه موسیقی فولکلور کوردی پرداختند.

در ادامه رییس هیئت مدیره شرکت تعاونی زنبور داران شهرستان مهاباد از تلاش برای تبدیل مهاباد به قطب تولید عسل در منطقه و کشور خبر داد و گفت:  معرفی عسل به عنوان سوغات مهاباد و ایجاد مرکز شهر عسل مهاباد در فلکه استاد هژار از اقدامات نمادین برای شناساندن این محصول در استان و منطقه است.

ریبوار جهانگیری افزود: امسال برای اولین بار جشن برداشت عسل در مهاباد برگزار شد و در سالهای دیگر این جشن به جشنواره منطقه ای و ملی تبدیل خواهد شد.

جهانگیری تصریح کرد: شهرستان مهاباد در استان و منطقه رتبه اول کیفیت را در تولید عسل کسب کرده است.

رییس هیئت مدیره شرکت تعاونی زنبور داران شهرستان مهاباد در ادامه به مشکلات بیمه زنبورداران مهاباد اشاره کرد و گفت: از 500 نفر زنبوردار شهرستان مهاباد تنها 20 نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند. 

وی افزود: زنبورداران شهرستان برای تحت پوشش قرار گرفتن بیمه تامین اجتماعی باید به عنوان کارگر زیر نظر کارفرمایی دیگر فعالیت کنند که این امر برای تولید کنندگان عسل شایسته نیست.

جهانگیری در پایان ضمن تقدیر از حضور مسوولان برای برگزاری این جشن خواستار حمایت بیشتر آنها برای رفع مشکلات زنبورداران شد.