32 میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت‌های تالاب کانی‌برازان اختصاص یافت

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد، حسن عباسی روز چهارشنبه در جلسه مدیریت جامع تالاب کانی برازان مهاباد افزود: توجه به زیرساخت‌های گردشگری و مشارکت مردم و جوامع محلی در حفظ و نگهداری تالاب یکی از اولویت‌های برنامه جامع مدیریت تالاب کانی برازان است که برای تحقق آن برنامه ریزی شده است.

وی ادامه داد: آسفالت 6 کیلومتر مسیر دسترسی در کنار برق رسانی به تالاب و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم از دیگر موارد پیش بینی شده برای این تالاب بین المللی است.

فرماندار ویژه مهاباد اضافه کرد: حق آبه تالاب‌ها بویژه تالاب کانی برازان به عنوان اولین سایت پرنده نگری کشور، به صورت سالانه محقق خواهد شد.

عباسی گفت: تمام هزینه‌های فراهم کردن زیرساخت‌های خدمات به در این تالاب توسط کمیته برنامه ریزی شهرستان پرداخت می‌شود و از این بابت مشکلی وجود ندارد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد هم در این جلسه از وضعیت پایدار تالاب خبر داد و گفت: تالاب بین المللی کانی‌برازان با احیا شدن بخش‌هایی از آن، اکنون میزبان بیش از پنج هزار قطعه پرنده آبزی و کنارآبزی مهاجر است.

فاروق سلیمانی افزود: سلامت مردم و جوامع پیرامون تالاب به وضعیت آن وابسته است و مردم باید از راهکارهای حفاظت و شیوه ممانعت از تخریب تالاب آگاه باشند تا در حفظ و حراست از آن کوشش کنند.

تالاب بین‌المللی «کانی‌برازان» مهاباد با وسعتی افزون بر 910 هکتار یکی از مهمترین تالاب‌های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و با ارزش‌ترین زیستگاه‌های انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر و بومی در شمال‌غرب کشور به شمار می‌رود.

این تالاب که به دلیل موقعیت ویژه و شرایط زیستی منحصربفرد خود در سال 1385 به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد، به نخستین پناهگاه حیات وحش آذربایجان‌غربی تبدیل و به این ترتیب به عنوان یکی از مناطق چهارگانه کشور با جایگاه قانونی معرفی شده است.