حجم آب تالاب‌ بین المللی "کانی‌بزاران" مهاباد 15 درصد افزایش یافت

حجم آب تالاب‌ بین المللی "کانی‌بزاران" مهاباد 15 درصد افزایش یافت
حجم آب تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" این شهرستان به چهار میلیون متر مکعب رسیده است که این مقدار 15 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر است.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد : فاروق سخنور رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت : هم‌اکنون وضعیت آب تالاب "کانی برازان" در شرایط مطلوبی قرار دارد و حجم آب ورودی به این تالاب در شرایط فعلی چهار دهم متر مکعب در ثانیه است.

وی ادامه داد: عمق آب این تالاب در مکان‌های مختلف متناوب بوده و ارتفاع آب بین صفر تا حداکثر 75 سانتی‌متر در شرایط فعلی در نوسان است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد اظهار داشت: آب این تالاب از رودخانه مهاباد، چشمه روستای "قره‌داغ" و زهکش‌های اطراف این تالاب تامین می‌شود که امسال با توجه به لایروبی زهکش‌ها و بارش خوب زمستانی، سرعت ورود آب از سال‌های قبل بیشتر بوده است.

سخنور گفت: با راه‌اندازی ایستگاه از سال گذشته پایش آنلاین در این تالاب مولفه‌های عمق آب، میزان اکسیژن، دما، فشار و رطوبت تالاب رصد شده و به صورت آنلاین به دفتر تالاب‌های ایران ارسال می‌شود.

وی در خصوص شمار پرندگان در حال زیست در این تالاب نیز اضافه کرد: هم‌اکنون بیش از 20 هزار قطعه پرنده بومی و غیربومی در تالاب "کانی‌برازان" مشغول استراحت و جوجه‌آوری هستند و در روزهای اخیر پلیکان‌های سفید نیز به مجموعه پرندگان این تالاب افزوده شده است.

تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" مهاباد با وسعتی افزون بر 910 هکتار یکی از مهمترین تالاب‌های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و با ارزش‌ترین زیستگاه‌های انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر و بومی در شمال‌غرب کشور به شمار می‌رود.

این تالاب که به دلیل موقعیت ویژه و شرایط زیستی منحصربفرد خود در سال 1385 به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد، به نخستین پناهگاه حیات وحش آذربایجان‌غربی تبدیل و به این ترتیب به عنوان یکی از مناطق چهارگانه کشور با جایگاه قانونی معرفی شده است.

در مهاباد علاوه‌بر تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" و "قوپی‌باباعلی"، تالاب‌ دایمی حسن‌خان و تالاب‌های فصلی "گروس"، "داشخانه" و "قره‌قشلاق" نیز در این فصل میزبان پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی هستند.

# نظر : 0