انجام 760 عملیات و کشته شدن 30 شهروند در حوادث

انجام 760 عملیات و کشته شدن 30 شهروند در حوادث
آتش نشانی مهاباد پرحادثه‌ترین سال خود را پشت سر گذاشت


به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد   مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مهاباد از انجام 760 عملیات امداد و نجات در یک سال گذشته خبر داد.

رحمان احمدی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: آتش نشانی مهاباد پرحادثه ترین سال خود را با 760 عملیات پشت سر گذاشت که بیشترین آن مربوط به آتش سوزی بوده است.

وی افزود:  در یک سال گذشته 636 مورد ماموریت شهری و 124 مورد ماموریت خارج از محدوده شهری در زمینه امداد و نجات در این شهرستان انجام شد که نشان از ۲ برابر شدن اقدامات بیرون شهری نسبت به سال قبل از آن دارد.

احمدی با بیان اینکه در سال گذشته 30 نفر از شهروندان بر اثر حوادث مختلف جان خود را از دست داده‌اند تصریح کرد: در این مدت 25 مرد و 5 خانم جان خود را از دست داده‌اند و تعداد  100 نفر نیز شامل 69  مرد، 28  خانم  و 3 کودک مصدوم شده‌اند. 

وی اضافه کرد: آتش سوزی مراتع و علف‌های هرز با 425 مورد، دفع حیوانات موزی با 63 مورد، تصادفات جاده‌ای و واژگونی خودرو با 47 مورد، آتش سوزی خودرو و موتور سیکلت با 40 مورد و آتش سوزی در منازل مسکونی با 38 مورد به ترتیب بیشترین حوادث و عملیات را به خود اختصاص داده‌اند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مهاباد در ادامه اظهار کرد: در سال گذشته 9 عملیات نجات غریق و عملیات جستجوی در آب برای یافتن اجساد و خودروها از سوی تیم‌های این سازمان صورت گرفته است.

وی با اشاره به اهمیت آموزش در مقابله با حوادث مختلف افزود: در طول مدت سال 98 بیش از 80 کلاس آموزشی در زمینه نکات ایمنی و راه‌های مقابله با آتش‌سوزی، توسط ماموران این سازمان به دانش‌آموزان، مربیان و کارکنان ادارات به صورت رایگان ارائه شده است و 200  گواهی ایمنی برای 143 ساختمان و 57  واحد تجاری و آموزشی صادر شده‌است.

احمدی با بیان اینکه روزانه بصورت میانگین 150 تماس با سامانه 125 این سازمان برقرار می‌شود تصریح کرد: کمتر از ۱۰ درصد این تماس‌ها منجر به عملیات می‌شود، لذا شهروندان برای برخورداری از هرگونه راهنمایی و مشاوره ایمنی با شماره تلفن ۱۲۵ این سازمان در طول شبانه‌روز تماس حاصل کنند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مهاباد در پایان ضمن تبریک سال جدید به شهروندان اظهار کرد: به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا تیم‌های این سازمان بصورت ویژه در طول شبانه روز اقدام به ضدعفونی و گندزدایی معابر و خیابان‌های شهر می‌کنند و امیدواریم با همکاری شهروندان بحران کرونا را با موفقیت پشت سر بگذاریم.