منابع طبیعی مهاباد نسبت به آتش‌سوزی در مراتع هشدار داد

منابع طبیعی مهاباد نسبت به آتش‌سوزی در مراتع هشدار داد

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد : رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: با توجه به بارش‌های خوب بهاره، مراتع و جنگل‌های این شهرستان از پوشش گیاهی مناسبی برخوردار بوده و لازم است تدابیر لازم برای مقابله با وقوع آتش‌سوزی اندیشیده شود.

مجید پاتو اظهار داشت: با توجه به افزایش درجه حرارت هوا در روزهای اخیر، پوشش گیاهی مناسب و خشکیدگی علوفه‌ها در مراتع و جنگل‌ها احتمال وقوع آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی وجود دارد.

وی اضافه کرد: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی مراتب را با سامانه ۱۵۰۴ به منابع طبیعی اطلاع دهند.

وی از شهروندان، دامداران، گردشگران و کشاورزان خواست تا برای پیشگیری از حوادث و نابودی منابع طبیعی، اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه را به منظور جلوگیری از آتش‌سوزی رعایت کنند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: کشاورزان پس از برداشت محصولات از آتش‌زدن پس‌چر مزارع خودداری کنند زیرا این کار علاوه بر اینکه مواد آلی و موجودات مفید خاک را از بین می برد، موجب سرایت آتش به مراتع همجوار و از بین رفتن علوفه احشام و تخریب ساختمان خاک نیز می‌شود.

وی به شهروندان و گردشگران نیز توصیه کرد تا در صورت نیاز به افروختن آتش، موارد ایمنی را به دقت رعایت و قبل از ترک محل از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل کنند.

«پاتو» همچنین از شهروندان خواست هنگام گردش در طبیعت از انداختن ته سیگار یا کبریت روشن روی زمین یا روشن‌کردن آتش به منظور تفریح خودداری کنند زیرا این عمل آنان موجب از بین رفتن بوته‌ها، حساسیت زمین به فرسایش، وقوع سیل و آلودگی محیط زیست می‌شود.

وی اضافه کرد: این اداره نیز اقدامات پیشگیرانه ای از جمله تشدید گشت‌زنی و مراقبت‌ها، آمادگی کامل یگان حفاظت برای مقابله هر نوع آتش‌سوزب عمدب و غیرعمدی در مراتع شهرستان و تجهیز این یگان به امکانات و وسایل اطفای حریق انجام داده است.

وی با اشاره به همکاری و همیاری خوب اعضای انجمن‌های زیست محیط این شهرستان در خصوص مقابله با آتش‌سوزی در مراتع گفت: سال گذشته نخستین پویش «نه به آتش سوزی طبیعت» با همت همیاران طبیعت در این شهرستان راه‌اندازی شده بود.

سال گذشته در چندین فقره آتش‌سوزی در مجموع بیش از ۸۰ هکتار از مراتع این شهرستان طعمه حریق شده و خسارت زیادی به ذخیره گیاهی این مناطق وارد کرده است.

# نظر : 0