ایستگاه‌های استقبال از مسافران نوروزی در ورودی‌های مهاباد برپا شد

​​​​​​به گزارش خبرنگار روابط عمومی فرمانداری مهاباد، فرماندار ویژه مهاباد روز دوشنبه در حاشیه بازدید از ورودی جاده های برون شهری به مهاباد گفت: جمعیت هلال احمر در چارچوب اجرای طرح استقبال از مسافران نوروزی سه ایستگاه در ورودی‌های این شهر از سمت ارومیه، میاندوآب و سردشت برپا کرده و ضمن پذیرایی و خوشامدگویی با پخش بروشور و نقشه مسافران نوروزی را هدایت و راهنمایی می‌کند.

حسن عباسی افزود: نیروهای این جمعیت با برپایی چادر و ایستگاه برای استقبال در میدان «هیمن» مسیر ورودی از سمت میاندوآب، میدان «هژار» ورودی از سمت ارومیه از مهمانان نوروزی استقبال می کنند و نقشه راهنمای مناطق دیدنی، تفریحی و تاریخی شهر را در اختیار آنان قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: در کنار چادرهای استقبال جمعیت هلال احمر، ایستگاه سلامت و سیاه چادر شامل نمایشگاه صنایع و هنرهای دستی و سنتی با هدف معرفی فرهنگ، آدام و رسوم منطقه با همکاری امور عشایری در ورودی سمت میاندوآب برپا شده است.

فرماندار ویژه مهاباد اظهار کرد: همچنین چادرهای اقامه نماز و مرکز توزیع غذاهای سنتی، بومی و محلی در این ایستگاه مستقر و به مسافران و گردشگران منطقه خدمات ارایه می‌کنند.

عباسی با اشاره به اینکه 10 غرفه صنایع دستی نیز در کنار 2 ایستگاه ورودی از طرف میاندوآب و ارومیه برپا شده که در آن تولیداتی همچون گلیم، بافتنی‌های سنتی، قلاب بافی، بافته‌های داری، مصنوعات چوبی از جمله مشبک، منبت و معرق چوب همچنین مجسمه‌های ساخته شده از چوب با موضوع های مردم شناسی، چرم، نمد، سنگ‌های قیمتی، بدلی‌جات و سوغات دایر شده است.

وی یادآور شد: آیین‌های ویژه نوروزی از جمله «هه‌لاوه مه‌لاوه»، «کوسه به داس» و «برپایی آتش نوروز» برای روزهای آینده و با هدف ایجاد اوقات خوش و مفرح برای شهروندان و گردشگران در نظر گرفته شده است و تا چند روز اول سال جدید نیز ادامه دارد.

مهاباد با 260 هزار نفر جمعیت از شهرهای گردشگر پذیر منطقه است که سالانه پذیرای تعداد زیادی از هموطنان در تعطیلات مختلف سال به ویژه نوروز است.

این شهرستان 94 اثر تاریخی ثبت شده ملی دارد که سد مهاباد، غار سهولان، تالاب کانی‌برازان، موزه و حمام میرزا رسول، تخته سنگی فقره‌قا، برده کنته و مسجد جامع از مهمترین اثرهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است.