رئیس سازمان دامپزشکی کشور در مهاباد؛ تولید نود و پنج درصد واکسن های مورد نیاز دامی در کشور

بیش از نود پنج درصد واکسن های مورد نیاز دامی در داخل کشور تولید می شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد  ؛ رئیس سازمان دامپزشکی کشور در سفر به مهاباد و بازدید از کارخانه تولید واکسن های تب برفکی این شهرستان گفت: کارخانه تولید واکسن های تب برفکی مهاباد سومین کارخانه در جهان است که ظرفیت تولید واکسن های چند ظرفیتی و ارزآوری برای کشور را هم دارد.

دکتر رفیعی پور، با بیان اینکه بیش از نود پنج درصد از نیاز کشور به واکسن های دامی در داخل کشور تولیدمی شود، افزود: سالانه بیش از 340 میلیون یورو به فعالان این عرصه و مرتبط با سازمان و نهادهای دامی هزینه می شود.

رفیعی پور اضافه کرد: بیماری آنفلوانزا هم اکنون در کشور ریشه کن شده و بیماری تب برفکی  هم بین جمعیت دامی کشور کاهش سی درصدی داشته است.

دکتر شلماشی مدیر عامل کارخانه تولید واکسن تب برفکی مهاباد هم گفت: ظرفیت کارخانه صد میلیون دز در سال است که درحال حاضر با توجه به نیاز سازمان دامپزشکی سی تا چهل میلیون دز تولید می شود.

ابراهیم داهیم، رئیس سازمان دامپزشکی آذربایجانغربی هم گفت: درحال حاضر باید تولید واکسن های تک بعدی قطع شود و به سمت تولید واکسن های چند ظرفیتی برویم که کارخانه تولید واکسن تب برفکی مهاباد این توانایی را دارد و از این مهمتر اینکه کشورهای آسیایی درخواست نیاز به تولید این کارخانه را دارند و در آینده نزدیک می تواند صادرات داشته باشد.

کارخانه تولید واکسن تب برفکی مهاباد که بزرگترین کارخانه تولید واکسن تب برفکی خاورمیانه است با سرمایه گذاری 120 میلیارد ریالی در سال نود به بهره برداری رسید.