واحد غیرمجاز توزیع سموم کشاورزی در مهاباد شناسایی شد

کارشناس مسوول حفظ نباتات اداره جهادکشاورزی مهاباد گفت: یک واحد توزیع کننده غیرمجاز سموم در این شهرستان شناسایی و ۱۰۰ لیتر سم کشاورزی از آن کشف و ضبط شد.

تورج شمس‌برهان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این مقدار سموم کشاورزی، در بازرسی کارشناسان جهادکشاورزی و واحد بازرسی و نظارت اداره صنعت، معدن و تجارت این شهرستان از یک واحد فاقد مجوز توزیع سموم شیمیایی و کشاورزی در روستای «لج» مهاباد کشف شد.

وی با اشاره به اینکه بازرسی‌ها از مراکز توزیع سموم کشاورزی به صورت دوره‌ای انجام می‌شودریال افزود: بازدید از این مراکز در راستای صیانت از حقوق کشاورزان انجام می‌شود و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، برخورد قانونی با فروشندگی‌های غیرمجاز سموم صورت می‌گیرد.

وی گفت: هرگونه فروش سموم فاقد لیبل فارسی، گران فروشی، نداشتن برچسب قیمت و ارائه ندادن فاکتور فروش از مصادیق تخلف محسوب می‌شود و مراکز باید پروانه فعالیت مسوول فنی از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی را داشته باشند و آن را در معرض دید عموم قرار دهند.

 کارشناس مسوول حفظ نباتات اداره جهادکشاورزی مهاباد از کشاورزان خواست سموم مورد نیاز خود را از فروشگاه‌های مجاز و با فاکتور دریافت کنند تا در صورت بروز هرگونه مشکلی قادر به پیگیری از مبادی حقوقی و قانونی باشند و دچار زیان و ضرر نشوند.

در شهرستان مهاباد ۵۴ فروشگاه سموم کشاورزی فعال است که این مراکز دارای مسوول فنی بوده و مجوز خود را از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی دریافت کردند.